უსაფრთხოების ახალი არქიტექტურა ევროპაში და მისი გავლენა საქართველოზე - ერთი წელი ევროპული პერსპექტივიდან“
15 ივნისს, სამი არასამთავრობო ორგანიზაციის - „სამოქალაქო იდეა“, „ დემოკრატიის კვლევის ინსტიტუტი “ და "დემოკრატიის ინდექსი - საქართველოს" ორგანიზებით, გაიმართა კონფერენცია- „უსაფრთხოების ახალი არქიტექტურა ევროპაში და მისი გავლენა საქართველოზე - ერთი წელი ევროპული პერსპექტივიდან“.
კონფერენციის მთავარი მიზანი იყო დიალოგისა და დისკუსიის სივრცის უზრუნველყოფა, საქართველოსთვის ორი უმნიშვნელოვანესი მოვლენის შესახებ:
წლის ბოლომდე საქართველოსთვის ევროკავშირის კანდიდატი ქვეყნის სტატუსის მინიჭების თაობაზე ევროპული საბჭოს მიერ მისაღებ გადაწყვეტილებაზე;
ივლისში დაგეგმილი, ნატოს ვილნიუსის სამიტზე საქართველოს მოლოდინებზე.
ღონისძიებას ესწრებოდნენ საქართველოში აკრედიტებული საელჩოებისა და საერთაშორისო ორგანიზაციების ხელმძღვანელები, პოლიტიკური პარტიების და საქართველოს სამოქალაქო სექტორისა და სამეცნიერო წრეების წარმომადგენლები.
კონფერენციაზე მისასალმებელი სიტყვა წარმოთქვა სამოქალაქო იდეას ხელმძღვანელმა - თინათინ ხიდაშელმა, ხოლო კონფერენცია გახსნა ევროკავშირის ელჩმა საქართველოში - პაველ ჰერჩინსკიმ.
ღონისძიების ფარგლებში, გაიმართა 2 პანელური დისკუსია:
1. საქართველოს გამოწვევები ევროინტეგრაციის გზაზე - არის თუ არა გატარებული რეფორმები საკმარისი?
პანელის მომხსენებლები:
მარკოს გრანადოს გომესი - საქართველოში ესპანეთის სახელმწიფო რწმუნებული, ესპანეთი ევროკავშირის საბჭოს პრეზიდენტი ქვეყანაა 2023 წლის 1 ივლისიდან - 31 დეკემბრამდე.
დავით უსუფაშვილი - საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე (2012 – 2016 წწ);
თამარ ხულორდავა -საქართველოს პარლამენტის ევროპასთან ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარე (2016 – 2019 წწ);
სერგი კაპანაძე - საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის მოადგილე (2016 - 2020);
ვანო ჩხიკვაძე - ფონდი ღია საზოგადოება-საქართველოს ევროპასთან ინტეგრაციის პროგრამის მენეჯერი.
მოდერატორი - თამარ ხიდაშელი, დემოკრატიის კვლევის ინსტიტუტი, დირექტორი.
2. საქართველოს ევროატლანტიკური მისწრაფებები და რას უნდა ველოდოთ ნატოს სამიტიდან ვილნიუსში?
ანდრიუს კალინდრა - ლიეტუვას ელჩი საქართველოში;
რიინა კალიურანდი - ესტონეთის ელჩი საქართველოში; თეონა აქუბარდია - თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე;

New Security Architecture in Europe and its Impact on Georgia - one year since the European Perspective”
On June 15, three organizations - "Civic IDEA", “Democracy Research Institute (DRI)“ and “Democracy Index- Georgia” jointly organized the conference - "New Security Architecture in Europe and its Impact on Georgia - one year since the European Perspective”.
The main aim of the conference has been supporting the dialogue and emboldening discussion over the upcoming 2 cornerstone events:
Assessment from the European Union for Georgia in the fall to be followed by Council’s decision on the Candidate Status andthe upcoming NATO summit in Vilnius and expectations for Georgia.
The Conference was attended by various distinguished individuals, including the representatives of the diplomatic corps accredited in Georgia, heads of international organizations, representatives of political parties, as well as civil society representatives and members of academia.
The opening speech at the conference was delivered by Ms. Tinatin Khidasheli, the chairperson of Civic IDEA, which was followed by the keynote speech of Mr. Pawel Herczynski - Ambassador of the EU to Georgia.
As part of the conference, two panel discussions took place, providing a framework for in-depth discussions on important topics:
1. The Challenges of Georgia's European Integration - Are the implemented reforms sufficient?
The panelists:
Marcos Granados Gomez - Charge’ d’Affaires at the Embassy of the Kingdom of Spain to Georgia, Presidency of Spain – 1 July – 31 December 2023;