საპარლამენტო ოპოზიცია, „დემოკრატიის ინდექსი - საქართველოს“ და დამოუკიდებელი იურისტების ჯგუფის წევრების წარმომადგენლობით, „საერთო სასამართლოების შესახებ“ ორგანული კანონის ცვლილებებს საკონსტიტუციო სასამართლოში ასაჩივრებს
გასული წლის დეკემბერში, პარლამენტმა დაჩქარებული  წესით შეიტანა ცვლილებები საერთო სასამართლოების შესახებ ორგანულ კანონში. განხორციელებული ცვლილებები არღვევს მოსამართლეთა კონსტიტუციურ უფლებებს, ზღუდავს ინდივიდუალურ მოსამართლეთა დამოუკიდებლობის გარანტიებს და სასამართლოს მმართველ გავლენიან ჯგუფს უზრდის ბერკეტებს ინდივიდუალურ მოსამართლეთა შესავიწროებლად.
კანონში შეტანილი ცვლილებებით მოსამართლეებს შეეზღუდათ გამოხატვის თავისუფლება, თანამდებობის დაკავების უფლება, იუსტიციის საბჭოს მოსამართლე წევრებს მიეცათ შეუზღუდავი შესაძლებლობა მიავლინონ მოსამართლე სხვა სასამართლოში მისი თანხმობის გარეშე, მის მიმართ დაიწყონ დევნა ბუნდოვანი საფუძვლებით. კანონი ვერ აკმაყოფილებს განჭვრეტადობის სტანდარტს და აძლევს იუსტიციის საბჭოს მოსამართლე წევრებს თვითნებობის, კანონის  შერჩევითად, არანამდვილი მიზნებისთვის გამოყენების შესაძლებლობას.
ღსანიშნავია, რომ საკანონმდებლო ცვლილებებზე კონსტიტუციური სარჩელები წარდგენილი აქვთ მოსამართლეთა ჯგუფს და სახალხო დამცველს. პარლამენტის წევრთა მინიმუმ 1/5 (30 დეპუტატი) ასევე უფლებამოსილია წარადგინოს კონსტიტუციური სარჩელი გაცილებით ფართო სამართლებრივი საფუძვლებით. წინამდებარე სარჩელით საპარლამენტო ოპოზიციის ნაწილი საკონსტიტუციო სასამართლოს მიმართავს არა მხოლოდ ადამიანის უფლებათა შეზღუდვის, არამედ სამართლებრივი სახელმწიფოს, კანონის უზენაესობის, ხელისუფლების დანაწილების პრინციპთან, მოსამართლის დამოუკიდებლობის გარანტიებთან გასაჩივრებული კანონის შესაბამისობის შემოწმების მოთხოვნით.
საკონსტიტუციო სასამართლოში მოსარჩელეები არიან „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“, „ლელოს“ სტრატეგია „აღმაშენებლის“, პარტია „საქართველოსთვის“ წევრები და დამოუკიდებელი დეპუტატები.
პარლამენტის წევრთა სარჩელზე საკონსტიტუციო სასამართლოში წარმომადგენლობას განახორციელებენ ორგანიზაცია „დემოკრატიის ინდექსი - საქართველო“ და დამოუკიდებელი იურისტების ჯგუფის წევრები.

The parliamentary opposition, represented by "Democracy Index - Georgia" and members of the Group of Independent Lawyers, are challenging the amendments to the organic law "On Common Courts" in the Constitutional Court
In December 2021, the Parliament hurriedly amended the Organic Law “On Common Courts”. The amendments violate the constitutional rights of judges, limit the guarantees of independence of individual judges, and increase the leverage for the influential ruling group in the court to pressurize individual judges.
The said amendments to the law have limited judges' freedom of expression, the right to hold office, and granted judicial members of the Council of Justice unlimited powers to send a judge to another court without his/her consent, to initiate prosecution against him/her on unclear grounds. The law does not meet the standart of foreseeability and allows judicial members of the Council of Justice to arbitrarily and selectively utilize the law for non-genuine purposes.
It is noteworthy that constitutional lawsuits challenging the legislative amendments have already been filed by a group of judges and the public defender. At least one-fifth of the Parliament members (30 MPs) are also entitled to file a constitutional claim on much broader legal grounds. With this claim, the part of the parliamentary opposition applies to the Constitutional Court not only with regard to the restriction of human rights, but also with a request to verify the compliance of the disputed law with the principles of the legal state, the rule of law, distribution of powers, and the guarantees of the independence of the judge.
The claimants in the Constitutional Court are members and independent deputies of the "United National Movement", "Lelo”,  Strategy “Aghmashenebeli", the political party "For Georgia".
The organization "Democracy Index - Georgia" and members of the Group of Independent Lawyers will represent the lawsuit of the members of the Parliament in the Constitutional Court.