ხელმომწერი ორგანიზაციები ადასტურებენ მზაობას, ჩაერთონ ევროკომისიის რეკომენდაციების დროული და სრულყოფილი შესრულების პროცესში
მიგვაჩნია, რომ დღეს, ქვეყნისთვის გარდამტეხ მომენტში, ერთადერთ პრიორიტეტს წლის ბოლოს  ევროკავშირის წევრობის კანდიდატი ქვეყნის სტატუსის მიღება წარმოადგენს.  ამ მიზნის მისაღწევად  აუცილებელია ევროკომისიის მიერ განსაზღვრული რეკომენდაციების დროული და სრულყოფილი შესრულება. შესაბამისად, ხელისუფლების, ოპოზიციის და სამოქალაქო საზოგადოების მთელი ძალისხმევა უნდა იყოს მიმართული სწორედ ამ მიზნისკენ. მიუხედავად იმისა, რომ  მიზნამდე მისასვლელ გზებზე შესაძლოა არსებობდეს განსხვავებული მოსაზრებები, არის საკითხები, რომლებიც ცალსახაა თავად რეკომენდაციებიდან,  და არ ტოვებს სხვაგვარი განმარტების სივრცეს.
ევროკომისიის რეკომენდაციის მე-10 პუნქტი ითვალისწინებს სამოქალაქო საზოგადოების ეფექტიან ჩართულობას ყველა დანარჩენ პუნქტებზე გადაწყვეტილების მიღების პროცესში. ხელისუფლების ინიციატივით, სამოქალაქო ორგანიზაციების კოორდინაციაზე და ეფექტურ ჩართულობაზე პასუხისმგებლობა პარლამენტის თავმჯდომარემ აიღო.
ჩვენ წლებია ვმუშაობთ ევროკომისიის რეკომენდაციებით განსაზღვრულ საკითხებზე. ჩვენს მიერ ჩატარებული თემატური კვლევები, მომზადებული ანგარიშები, დაკვირვების შედეგად ჩამოყალიბებული ხედვები და მოსაზრებები მნიშვნელოვანი კონტრიბუცია იქნება რეფორმების და ცვლილებების სწორად, საქართველოს საჭიროებების გათვალისწინებით წარმართვისთვის.
ხელმომწერი ორგანიზაციები ვადასტურებთ ევროკომისიის 12 პუნქტიანი გეგმის  შესრულების პროცესში მონაწილეობის მზაობას და მივმართავთ საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარეს:
• შეძლებისდაგვარად მოკლე ვადაში მოაწყოს სამუშაო შეხვედრა საზოგადოებრივ ორგანიზაციებთან, სამოქალაქო საზოგადოების პროცესებში ჩართულობის ფორმატსა და შემდგომი მუშაობის პროცედურებზე მოსაზრებების გაცვლის მიზნით.

THE SIGNATORY ORGANIZATIONS CONFIRM THEIR READINESS TO PARTICIPATE IN THE TIMELY AND FULL IMPLEMENTATION OF THE EUROPEAN COMMISSION’S RECOMMENDATIONS
We believe that today, at a turning point for the country, the only priority is to obtain the status of a candidate state of the European Union at the end of the year. With the view to achieving the goal, it is necessary to implement the recommendations set by the European Commission in a timely and comprehensive manner. Therefore, all the efforts of the government, opposition, and civil society should be aimed at reaching this goal. While some differing views may emerge along the path to the goal, some of the priorities highlighted in the recommendations leave no room for further interpretation.
The tenth priority, mentioned in the European Commission's recommendations, requires the effective participation of civil society in the decision-making process at all levels. At the initiative of the government, the Speaker of the Parliament assumed responsibility for the coordination and effective involvement of civil organizations.
For many years we have been working on the issues mentioned in the recommendations of the European Commission. Our case studies, reports, visions, and opinions developed as a result of observation will significantly contribute to the proper management of reforms and changes, taking into account the needs of Georgia.
We, the undersigned signatory organizations, confirm our readiness to participate in the process of implementing the twelve-priority plan developed by the European Commission and appeal to the Chairperson of the Parliament of Georgia to:
- Arrange a working meeting as soon as possible with civil organizations in order to exchange views on the format of involvement of civil society in the process and the procedure for further work.