დამოუკიდებელი იურისტების ჯგუფის განცხადება იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს დამოუკიდებელი ინსპექტორის არჩევის შესახებ
იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მიერ დამოუკიდებელი ინსპექტორის თანამდებობაზე ამავე საბჭოს ყოფილი წევრის შოთა ქადაგიძის არჩევა მორიგი დადასტურებაა, რომ საქართველოს სასამართლო ხელისუფლება ერთი კონკრეტული გავლენიანი ჯგუფის ხელშია მოქცეული.
დამოუკიდებელი ინსპექტორის თანამდებობა სასამართლო სისტემაში 2017 წლიდან არსებობს. დამოუკიდებელი ინსპექტორი უმნიშვნელოვანესი ფიგურაა სასამართლო ხელისუფლებაში. ის აირჩევა 5 წლის ვადით და ახორციელებს მოსამართლეთა მიმართ დისციპლინური საქმეების წინასწარ შემოწმებას და მოკვლევას. მიუხედავად სახელწოდებისა, დამოუკიდებელი ინსპექტორი არასდროს ყოფილა დამოუკიდებელი. ამ თანამდებობას ყოველთვის იკავებდნენ სასამართლო სისტემის გავლენიან ჯგუფთან დაახლოებული პირები - ქეთევან ცინცაძე (მიხეილ ჩინჩალაძის თანაშემწე) და ზურაბ აზნაურაშვილი (ასევე მიხეილ ჩინჩალაძესთან დაახლოებული პირი).
ამჯერადაც, დამოუკიდებელ ინსპექტორად დაინიშნა ადამიანი, რომელმაც თავისი წარსული საქმიანობით დაადასტურა სასამართლო კლანის მიმართ ერთგულება. ის 12 წელი სხვადასხვა ინსტანციის სასამართლოებში მუშაობდა, მათ შორის, უზენაეს სასამართლოში მიხეილ ჩინჩალაძის მოსამართლეობის დროს. ჯერ კიდევ 2018 წლის მიწურულს მან მხარი დაუჭირა უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის კანდიდატთა ცნობილ 10 კაციან სიას, რასაც დიდი საერთაშორისო და ადგილობრივი კრიტიკა მოჰყვა. 2017-2021 წლებში იუსტიციის საბჭოს წევრის თანამდებობაზე მყოფი შოთა ქადაგიძის გადაწყვეტილებები ან განცხადებები არასოდეს ყოფილა საბჭოში კლანის გადაწყვეტილებებისგან განსხვავებული. ის ბოლომდე დარჩა კლანის პოლიტიკის გამტარებელი ერთგული ხმა იუსტიციის საბჭოში.
შოთა ქადაგიძის დამოუკიდებელ ინსპექტორად ასარჩევი კონკურსი ჩატარდა სრულიად გაუმჭვირვალედ, საზოგადოებისთვის ცნობილი არ ყოფილა არც კანდიდატთა ვინაობა, არც მათი ხედვები და დახურული იყო შოთა ქადაგიძესთან გასაუბრების პროცესი.
გვსურს შევახსენოთ საზოგადოებას, რომ „ქართული ოცნების“ ხელისუფლებაში მოსვლის შემდეგ სასამართლო სისტემა თვისობრივად არ შეცვლილა. მას მართავს მოსამართლეთა იგივე ჯგუფი, რომლის მეშვეობით წინა მმართველი პარტია აკონტროლებდა სასამართლო ხელისუფლების შტოს. ამ ჯგუფის ხელმძღვანელები - მიხეილ ჩინჩალაძე, ვალერი ცერცვაძე, ირაკლი შენგელია და ლევან მურუსიძე ამჟამად იმყოფებიან აშშ სახელმწიფო დეპარტამენტის სავიზო სანქციების ქვეშ, კორუფციაში და ძალაუფლების ბოროტად გამოყენებაში მონაწილეობის გამო.
დამოუკიდებელი და ანგარიშვალდებული სასამართლო სისტემის შექმნა არა მხოლოდ ქვეყნის განვითარების აუცილებელი წინაპირობა, არამედ ევროკავშირში ინტეგრაციის 12 პუნქტიანი გეგმის უმნიშვნელოვანესი ნაწილია. ამ გეგმის შესრულების ფარგლებში, ხელისუფლების მიერ შემოთავაზებული სარეფორმო პაკეტი არ პასუხობს სასამართლო სისტემაში არსებულ მთავარ გამოწვევას, რაც არის მოსამართლეების ერთი კონკრეტული ჯგუფის ხელში მოქცეული სასამართლო ხელისუფლება, რომელიც მოსამართლეთა უმრავლესობას საშუალებას არ აძლევს რეალურად ჩაერთოს სასამართლოს მართვაში. იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მიერ დამოუკიდებელი ინსპექტორის თანამდებობაზე შოთა ქადაგიძის დანიშვნის გადაწყვეტილება არადემოკრატიულია და კიდევ უფრო გვაშორებს სასამართლო სისტემის გაჯანსაღების პერსპექტივას.

Statement of the Group of Independent Lawyers on the election of the independent inspector of the High Council of Justice
The election of Shota Kadagidze, a former member of the High Council of Justice, to the position of independent inspector by the same Council is another confirmation that the judicial power of Georgia is in the hands of one specific influential group.
The position of independent inspector has existed in the judicial system since 2017. The independent inspector is the most important figure in the judiciary. He is elected for a 5-year term and carries out preliminary checks and investigations of disciplinary cases against judges. Despite the name, the independent inspector was never independent. This position was always held by persons close to the influential group of the judicial system - Ketevan Tsintsadze (Mikheil Chinchaladze's former assistant) and Zurab Aznaurashvili (also a person close to Mikheil Chinchaladze).
This time too, a person who has proven his loyalty to the influencial group of judges with his past work has been appointed as an independent inspector. He worked for 12 years in various courts, including in the Supreme Court during the time of Mikheil Chinchaladze as a judge. Back in late 2018, he supported the famous 10-man list of candidates for Supreme Court justices, which drew a lot of international and local criticism. The decisions or statements of Shota Kadagidze, who was a member of the High Council of Justice in 2017-2021, were never different from the decisions of the clan (influencial group of judges) in the council. He remained a loyal voice on the Council of Justice for clan policy until the end of his term.
The competition to select Shota Kadagidze as an independent inspector was conducted in a completely opaque manner, neither the identity of the candidates nor their visions were known to the public, and the process of interviewing Shota Kadagidze was closed.
We would like to remind the public that the judicial system has not in fact changed since "Georgian Dream" came to power. It is run by the same group of judges through which the previous ruling party controlled the judicial branch. The leaders of this group - Mikheil Chinchaladze, Valery Tsertsvadze, Irakli Shengelia and Levan Murusidze are currently under visa sanctions of the US State Department for their involvement in corruption and abuse of power.
The creation of an independent and accountable judicial system is not only a necessary prerequisite for the country's development, but also the most important part of the 12-point conditions for integration into the European Union. As part of this condition, the reform package proposed by the government does not address the main challenge in the judicial system, which is the judicial power in the hands of one particular group of judges, which does not allow the majority of judges to be truly involved in the management of the court. The decision to appoint Shota Kadagidze to the position of independent inspector by the High Council of Justice is undemocratic and further distances us from the perspective of improving the judicial system.
The Group of Independent Lawyers is a group consisting of professionals of the justice system (lawyers, former judges, legal experts), whose goal is to improve the judicial system of Georgia through dialogue with the public and advocacy efforts.