პრემიერ-მინისტრმა ანგარიში უნდა ჩააბაროს და შეუთანხმოს ეროვნული უსაფრთხოების პოლიტიკა პარლამენტს
ინტერპელაცია არის მთავრობაზე კონტროლის კონსტიტუციური ინსტრუმენტი, როდესაც მთავრობის წევრი ვალდებულია გამოცხადდეს პარლამენტში და პლენარულ სხდომაზე, საჯაროდ უპასუხოს პარლამენტის წევრის კონკრეტულ კითხვას. 2023 წლის 24 მარტს გამართული ინტერპელაციისას პრემიერ-მინისტრმა ინტერპელაციის დრო არამიზნობრივად გამოიყენა; პრემიერ-მინისტრმა ეროვნულ საფრთხედ დაასახელა უკრაინის სახელმწიფო, რაც არ შეესაბამება საქართველოს ეროვნული უსაფრთხოების მოქმედ პოლიტიკას.
ინტერპელაციისას პრემიერ-მინისტრმა ოპოზიციის დეპუტატების მიერ დასმული 7 შეკითხვიდან[1] მხოლოდ ორს უპასუხა და ინტერპელაციის დრო დაუთმო ისეთ საკითხებზე საუბარს, რაც კავშირში არ იყო ინტერპელაციასთან და არ პასუხობდა დეპუტატების შეკითხვებს.[2] ინტერპელაციისას პრემიერ-მინისტრმა ეროვნულ საფრთხედ დაასახელა უკრაინის სახელმწიფოს მაღალი თანამდებობის პირების გეგმა საქართველოში ე.წ. „მეორე ფრონტის“ გახსნის შესახებ მაშინ, როცა საქართველოს პარლამენტს უკრაინის სახელმწიფო საქართველოს წინაშე არსებულ საფრთხედ არ უღიარებია.[3] აღნიშნული შესაძლოა ნიშნავდეს, რომ პრემიერ-მინისტრის მიერ დასახელებული ეროვნული საფრთხე არ შეესაბამება რეალობას, თვითნებურია და ვიწრო პარტიული მიზნებითაა ნაკარნახევი.
შეკითხვები, რომლებსაც პრემიერ-მინისტრმა ინტერპელაციისას პასუხი გასცა:
1. კითხვაზე, თუ რატომ არ ხდება ეროვნული უსაფრთხოების ფუძემდებლური დოკუმენტების განახლება პრემიერ-მინისტრმა უპასუხა, რომ მთავრობაში დოკუმენტებზე მუშაობა მიმდინარეობს, მაგრამ უკრაინაში ომის შედეგების პროგნოზირების შეუძლებლობა ხელს უშლის მათ განახლებას.
კანონით, ეროვნული უსაფრთხოების კონცეფცია უნდა გადაიხედოს ხუთ წელიწადში ერთხელ მაინც და განახლდეს ნებისმიერ დროს, ქვეყნის უსაფრთხოების გარემოს არსებითი ცვლილებისას. დოკუმენტის განახლება ხდება პარლამენტის მიერ მთავრობის წარდგინებით. რეგიონში მკვეთრად შეცვლილი უსაფრთხოების ვითარების და სხვა გარემოებების გათვალისწინებით, სავარაუდოა, რომ 2011 წელს დამტკიცებული საქართველოს ეროვნული უსაფრთხოების კონცეფცია საჭიროებს განახლებას, თუმცა მთავრობის მიერ არ ხდება საკითხის წარდგენა პარლამენტში. აღნიშნული გაუმჭვირვალეს და თვითნებურს ხდის მთავრობის უსაფრთხოების პოლიტიკას და საფრთხეებზე რეაგირებას. იგივე შეიძლება ითქვას ეროვნული უსაფრთხოების სხვა ფუძემდებლური დოკუმენტების განახლებაზე/დამტკიცებაზე: საქართველოს საფრთხეების შეფასების დოკუმენტს ამტკიცებს მთავრობა; ხოლო, უსაფრთხოების სფეროში ეროვნული სტრატეგიის დოკუმენტებს ამტკიცებს პრემიერ-მინისტრი, რაც ასევე არ არის აღსრულებული.
2. კითხვაზე, გაიზარდა თუ არა საქართველოს საფრთხეები და გამოწვევები უკრაინაში ომის ფონზე, პრემიერ-მინისტრმა ასეთ საფრთხედ დაასახელა ე.წ. „მეორე ფრონტის“ გახსნის მცდელობა უკრაინის სახელმწიფოს რიგი მაღალჩინოსნების და საქართველოში მოქმედი მტრული ძალების მხრიდან. უნდა ითქვას, რომ აღნიშნული საფრთხე არ არის გამოვლენილი, იდენტიფიცირებული, შეფასებული და პროგნოზირებული საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილი წესით - ეროვნული უსაფრთხოების მოქმედი კონცეფციითა და სხვა დოკუმენტებით. ამასთან, არ არის განახლებული/დამტკიცებული ქვეყნის უსაფრთხოების კონცეპტუალური და სტრატეგიული დოკუმენტები, რაც შესაძლოა ნიშნავდეს, რომ პრემიერ-მინისტრის მიერ დასახელებული უკრაინის სახელმწიფოსაგან მომდინარე საფრთხე არ შეესაბამება რეალობას, თვითნებურია და ვიწრო პარტიული მიზნებითაა ნაკარნახევი.
შეკითხვები, რომლებსაც პრემიერ-მინისტრმა ინტერპელაციისას უპასუხოდ დატოვა:
3. რატომ არ იკრიბება უსაფრთხოების საბჭო კანონით გათვალისწინებული წესით, სამ თვეში ერთხელ მაინც?
4. რა ნაბიჯები გადადგა მთავრობამ ეროვნული მედეგობის გასაზრდელად და კრიტიკული ინფრასტრუქტურის დასაცავად?
5. გაზრდილი საფრთხეების ფონზე, რატომ არის რადიკალურად შემცირებული თავდაცვის ბიუჯეტი?
6. ომის დაწყებიდან დღემდე რა მოიმოქმედა პრემიერ-მინისტრმა რათა დასავლელ პარტნიორებთან მჭიდრო კოორდინაციით მომხდარიყო საქართველოს თავდაცვის შესაძლებლობების გაძლიერება?
7. როდის აპირებს პრემიერი დეოკუპაციისა და კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების საერთო ეროვნული ხედვის შემუშავებას და ჰიბრიდული საფრთხეების წინააღმდეგ ბრძოლის ეროვნული სტრატეგიის დამტკიცებას?
საქართველოს კონსტიტუციის 43.2 მუხლის თანახმად, პრემიერ-მინისტრი ვალდებული იყო სწორედ პარლამენტის სხდომაზე, საჯაროდ და ზეპირად გაეცა პასუხი ინტერპელაციის წესით მისთვის დასმულ შეკითხვებზე. ამასთან, პრემიერ-მინისტრის წერილობითი პასუხები[4] პარლამენტის წევრებს ინტერპელაციის დაწყებამდე არაგონივრულ ვადებში დაურიგდათ, რაც ხელის შემშლელია ინტერპელაციის პროცედურით გათვალისწინებული დებატების სათანადოდ ჩატარებისთვის.
[1] ინტერპელაციის ავტორების მიერ საქართველოს პრემიერ-მინისტრისათვის გაგზავნილი წერილი, იხ ბმულზე: https://info.parliament.ge/file/1/BillReviewContent/323714
[2] პრემიერის ძირითადი სიტყვა და დამაზუსტებელ კითხვებზე პასუხი, იხ ბმულზე: https://www.youtube.com/watch?v=whRDtSDFgWg&t=5664s , 45:50 - 1:34:21-წთ.
პრემიერის დასკვნითი სიტყვა იხ. ბმულზე: https://www.youtube.com/watch?v=AVnXUpKuj10 , 1:09:43 – 1:24:22 წთ.
[3] საქართველოს პარლამენტის 2011 წლის N5589 დადგენილება „საქართველოს ეროვნული უსაფრთხოების კონცეფციის დამტკიცების შესახებ.“
[4] ინტერპელაციის ავტორების მიერ გაგზავნილ წერილზე, საქართველოს პრემიერ-მინისტრის პასუხი იხ.ბმულზე: https://info.parliament.ge/file/1/BillReviewContent/323715?

The Prime Minister Shall Account To And Agree With The Parliament The National Security Policy
Interpellation is a constitutional instrument of control over the government, when a member of the government is obliged to appear before the parliament and publicly answer specific questions of members of Parliament at the plenary session. During the interpellation held on March 24, 2023, the Prime Minister used the time of the interpellation inappropriately; The Prime Minister named the state of Ukraine as a national threat, which does not correspond to the national security policy of Georgia currently in force.
During the interpellation, the Prime Minister answered only two of the 7 questions asked by the opposition MPs and spent the time of the interpellation talking about issues that were not related to the interpellation and did not answer the MPs' questions. During the interpellation, the Prime Minister named the plan of the Ukrainian state officials to open so called „second front“ in Georgia as a national threat while the Parliament of Georgia has never recognized the state of Ukraine as a threat to Georgia’s national security. This may mean that the national threat named by the Prime Minister does not correspond to reality, is arbitrary and is dictated by narrow party goals.
Questions that the Prime Minister answered during the interpellation:
1. When asked why the basic documents of national security are not being updated, the Prime Minister answered that the government is working on the documents, but the impossibility of predicting the consequences of the war in Ukraine prevents them from being updated.
By law, the national security concept must be reviewed at least once every five years and updated any time there is a significant change in the country's security environment. The document is updated by the Parliament upon the submission of the Government. Taking into account the dramatically changed security situation in the region and other circumstances, it is likely that the national security concept of Georgia approved in 2011 needs to be updated, although the government does not present the issue to the parliament. This makes the government's security policy and response to threats opaque and arbitrary. The same can be said about the updating/approval of other basic national security documents: the Georgian threat assessment document is approved by the government; Meanwhile, the documents of the national strategy in the field of security are approved by the Prime Minister, which is also not implemented.
2. When asked whether the threats and challenges of Georgia have increased in light of the war in Ukraine, the Prime Minister named the so-called an attempt to open a "second front" by a number of high-ranking officials of the Ukrainian state and hostile forces operating in Georgia. It must be said that the mentioned threat has not been detected, identified, evaluated and predicted in the manner established by the legislation of Georgia - the current concept of national security and other documents. In addition, there are no updated/approved national security conceptual and strategic documents, which may mean that the threat from the state of Ukraine named by the Prime Minister is unrealistic, arbitrary and dictated by narrow party goals.
Questions that the Prime Minister left unanswered during the interpellation:
3. Why doesn't the Security Council meet according to the law, at least once every three months?
4. What steps has the government taken to increase national resilience and protect critical infrastructure?
5. In the face of increased threats, why is the defense budget radically reduced?
6. From the beginning of the war until now, what has the Prime Minister done to strengthen Georgia's defense capabilities in close coordination with Western partners?
7. When is the prime minister going to develop a common national vision for de-occupation and peaceful resolution of the conflict and approve a national strategy for combating hybrid threats?
According to Article 43.2 of the Constitution of Georgia, the Prime Minister was obliged to publicly and orally answer the questions put to him in the manner of interpellation, at the plenary session of the Parliament. In addition, the written answers of the Prime Minister were distributed to the members of the Parliament in an unreasonable time before the interpellation, which hinders the proper conduct of the debates provided for by the interpellation procedure.