მოვუწოდებთ პარლამენტის ბიუროს მიიღოს გადაწყვეტილება 'ხალხის ძალის" ინიციატივის განხილვაზე უარის თქმის შესახებ
„ხალხის ძალის“ მიერ ინიციირებული კანონპროექტის[1] მიზანია საქართველოს სახელმწიფოს სტრატეგიული პარტნიორების მიერ მხარდაჭერილი სამოქალაქო საზოგადოების და მედია ორგანიზაციების შევიწროება - მათი შერაცხვა „უცხო ქვეყნის აგენტებად“, საზოგადოების ხმის ჩახშობა და მმართველ ხელისუფლებაზე სამოქალაქო კონტროლის საგრძნობლად შეზღუდვა.
კანონპროექტი წინააღმდეგობაში მოდის როგორც ევროპულ, ისე საერთაშორისო სამართალთან. მსგავსი კანონი არ არის მიღებული ევროკავშირის წევრ არცერთ სახელმწიფოში. ევროპის საბჭოს წევრ სახელმწიფოებს შორის ასეთი კანონი მხოლოდ რუსეთში მოქმედებს[2], რომელზეც ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ 2022 წლის გადაწყვეტილებით ევროპული კონვენციის დარღვევა დაადგინა.[3] ევროპის სივრცის მიღმა, ყირგიზეთში 2022 წლის ნოემბერში ანალოგიური კანონპროექტის ინიციირება არასამთავრობო ორგანიზაციების მუშაობისთვის საფრთხედ შეფასდა და ყირგიზეთს მოუწოდეს ნაკისრი საერთაშორისო ვალდებულებების დაცვისკენ.[4]
როგორც ევროკავშირის, ისე ევროპის საბჭოს სტრუქტურების მიერ სხვადასხვა წლებში მიღებულია არაერთი გადაწყვეტილება თუ შეფასება[5] იმის შესახებ, რომ მსგავსი კანონი არღვევს ადამიანის უფლებებს და წინააღმდეგობაში მოდის სახელმწიფო მართვის დემოკრატიულ პრინციპებთან.
კანონპროექტი ეწინააღმდეგება საქართველოს კონსტიტუციას და ხელს შეუშლის საქართველოს მიიღოს ევროკავშირის კანდიდატი ქვეყნის სტატუსი. კანონის განხილვა და მიღება, რომელიც წინააღმდეგობაშია ევროკავშირის სამართალთან და დემოკრატიის ფუნდამენტურ პრინციპებთან, ხელს შეუშლის საქართველოს ევროპულ ინტეგრაციას და შესაბამისად, წინააღმდეგობაში მოვა საქართველოს კონსტიტუციის 78-ე მუხლთან. მსგავსი კანონის მიღება გამორიცხავს ევროკავშირის კანდიდატის სტატუსის მისაღებად 12 პუნქტიანი რეკომენდაციებით განსაზღვრული პრიორიტეტული ამოცანების შესრულებას. კანონპროექტის ის ასპექტი, რომელიც სამოქალაქო საზოგადოების და მედია ორგანიზაციების უცხოური გავლენის აგენტებად გამოცხადებას გულისხმობს, თავის მხრივ, ამ ორგანიზაციების დისკრედიტაციისაკენ არის მიმართული, რაც ნაცვლად დეპოლარიზაციის ამოცანის შესრულებისა, კიდევ უფრო გაამწვავებს პოლარიზაციას. მსგავსი კანონის მიღება ასევე, ეწინააღმდეგება ევროკავშირის კანდიდატის სტატუსის მისაღებად განსაზღვრულ მე-10 პრიორიტეტულ ამოცანას, რომელიც გულისხმობს სამოქალაქო საზოგადოების გადაწყვეტილებების მიღების პროცესში ჩართულობის უზრუნველყოფას „ყველა დონეზე“.[6]
კანონპროექტი აშკარად დაუსაბუთებელია და ცრუ ინფორმაციას ეფუძნება. არ შეესაბამება სიმართლეს „ხალხის ძალის“ მიერ ინიციირებული კანონპროექტის განმარტებით ბარათში მითითებული ინფორმაცია იმის შესახებ, რომ კანონპროექტი ამერიკის შეერთებულ შტატებში მოქმედ კანონს (FARA) ეფუძნება.[7]
[1] „ხალხის ძალის“ მიერ ინიციირებული კანონის პროექტი „უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ“ იხილეთ ბმულზე: https://info.parliament.ge/#law-drafting/25787
[2] 2022 წლის 17 მარტს რუსეთი გაირიცხა ევროსაბჭოდან, ასევე ევროსაბჭოს წევრ სახელმწიფოზე, უკრაინაზე თავდასხმის გამო: https://www.coe.int/en/web/cdcj/-/russian-federation-excluded-from-the-council-of-europe
[3] იხ. ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს გადაწყვეტილება საქმეზე: „ECODEFENCE AND OTHERS v. RUSSIA“: https://hudoc.echr.coe.int/fre#{%22itemid%22:[%22001-217751%22]}
[4] იხ. ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო პარტნიორობის (IPHR) განცხადება ყირგიზეთში ინიციირებულ ე.წ „უცხო ქვეყნის აგენტების შესახებ“ კანონთან დაკავშირებით: https://www.iphronline.org/kyrgyzstan-foreign-agents-style-draft-law-poses-new-serious-threat-to-civil-society-groups.html
[5] იხ. „ვენეციის კომისიის“ 2017 წლის 2 ივნისის შეფასება მსგავსი კანონის უნგრულ მოდელთან დაკავშირებით: https://www.venice.coe.int/webforms/documents/?pdf=CDL-PI(2017)002-e
[6] ევროკომისიის 12 მოთხოვნა მოკლედ - რა უნდა გააკეთოს საქართველომ, EU-ს კანდიდატის სტატუსის მისაღებად, მე-10 პრიორიტეტი: https://www.radiotavisupleba.ge/a/31902732.html

WE CALL ON THE BUREAU OF THE PARLIAMENT TO REFUSE TO START CONSIDERATION OF THE "PEOPLE'S POWER" INITIATIVE
The purpose of the draft law, initiated by the "People's Power"[1], is to put pressure on the civil organizations and media supported by the strategic partners of the Georgian state - to label them as "agents of a foreign country", suppress the public's voice, and significantly limit public control over the governing bodies.
The bill contradicts both European as well as international legislation. A similar law has not been adopted by any EU member state. Among the member states of the Council of Europe, such a law is effective only in Russia, in respect of which the European Court of Human Rights in 2022 found a violation of the European Convention.[2] Outside Europe, the initiation of a similar draft law in Kyrgyzstan in November 2022 was regarded as a threat to the activities of non-governmental organizations, and Kyrgyzstan was called upon to comply with international obligations.[3]
Both the European Union and the structures of the European Council over the years have repeatedly made decisions[4] and assessments[5], arguing that such a law violates human rights and contradicts the democratic principles of governance.
The bill is contrary to the Constitution of Georgia and will not allow Georgia to obtain the status of a candidate country of the European Union. Consideration and adoption of the law, which does not comply with the law of the European Union and the fundamental principles of democracy, will hinder the European integration of Georgia and, accordingly, Article 78 of the Constitution of Georgia. The adoption of the bill will exclude the implementation of the priority tasks determined by the 12-point recommendations for obtaining the EU candidate status. The clause of the bill allowing civil organizations and media to be declared as agents of foreign influence, in turn, is aimed at discrediting these organizations, which, instead of carrying out the task of achieving depolarization, will further exacerbate polarization. The adoption of the bill also runs counter to the 10th priority defined for obtaining the EU candidate status, which suggests ensuring the involvement of civil society in the decision-making process "at all levels".[6]
The bill is clearly unfounded and based on false information. The fact that the bill is similar to the Foreign Agents Registration Act (FARA) in the United States of America is not true.[7]
[1]See the draft law "On Transparency of Foreign Influence" initiated by "People's Power" at the link: https://www.radiotavisupleba.ge/a/32270869.html
[2] On March 17, 2022, Russia was expelled from the Council of Europe, also due to its attack on Ukraine, a member state of the Council of Europe: https://hudoc.echr.coe.int/eng#{%22itemid%22:[%22001-173049%22]}
[3] See The decision of the European Court of Human Rights in the case: "ECODEFENCE AND OTHERS v. RUSSIA': https://www.iphronline.org/kyrgyzstan-foreign-agents-style-draft-law-poses-new-serious-threat-to-civil-society-groups.html
[4] CASE OF ECODEFENCE AND OTHERS v. RUSSIA (Applications nos. 9988/13).
STRASBOURG 14 June, 2022 https://bit.ly/3W5Sa7S
JUDGMENT OF THE COURT (Grand Chamber) 18 June 2020. In Case C 78/18 https://bit.ly/3krb8cb
[5] EUROPEAN COMMISSION FOR DEMOCRACY THROUGH LAW (VENICE COMMISSION) HUNGARY PRELIMINARY
OPINION ON THE DRAFT LAW ON THE TRANSPARENCY OF ORGANISATIONS RECEIVING SUPPORT FROM
ABROAD (Strasbourg, 2 June 2017) - https://www.venice.coe.int/webforms/documents/?pdf=CDL-PI(2017)002-e
[6]  12 demands of the European Commission in brief - what should Georgia do in order to receive the EU candidate status, the 10th priority: https://www.radiotavisupleba.ge/a/31902732.html