პარლამენტმა უნდა დააზღვიოს ცალკეული გადასახადის გადამხდელებისთვის გადასახადის გადახდის გადავადების დისკრიმინაციული ან საარჩევნო მიზნებით გამოყენების რისკები
2020 წლის 4 მაისს საქართველოს მთავრობამ, ანტიკრიზისული გეგმის პროექტის ფარგლებში, საქართველოს პარლამენტში წარადგინა საგადასახადო კოდექსში ცვლილებების N07-2/469/9 პროექტი. კანონპროექტი სამნაწილიანია და ორ შემთხვევაში ითვალისწინებს გადასახადის გადახდის გადავადებას, ხოლო ერთ შემთხვევაში საგადასახადო შეღავათის დაწესებას. მაშინ, როცა საგადასახადო შეღავათის დაწესება და დღგ-თი დაბეგვრის გადავადება შეიცავს გარკვეულ კონკრეტიკას, კანონპროექტის ის ნაწილი, რომელიც ფინანსთა მინისტრტს და შემოსავლების სამსახურის უფროსს ანიჭებს უფლებამოსილებას ცალკეულ გადასახადის გადამხდელებს 6 თვემდე ვადით გადაუვადოს საშემოსავლო და ქონების გადასახადის გადახდა ისე, რომ არავითარ ჩარჩოს არ განუსაზღვრავს თანამდებობის პირებს, იძლევა გადასახადის გადამხდელების მიმართ შერჩევითი მიდგომის გამოყენების შესაძლებლობას.
ფინანსთ მინისტრისა და შემოსავლების სამსახურის უფროსისთვის ფართო დისკრეციული უფლებამოსილების მინიჭება არ ითვალისწინებს კონკრეტულ ფარგლებს, იგი ატარებს აბსოლუტურ ხასიათს, რომლის განხორციელებით გამოწვეული დიფერენცირება არ დაუკავშირდება რაიმე კრიტერიუმს და იძლევა დისკრიმინაციული გამოყენების შესაძლებლობას, შეიცავს კორუფციის რისკებს. მსგავსი დისკრიმინაციული საფრთხეების შემცველი მიდგომა, შესაძლოა, უარყოფითად აისახოს 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნების წინასაარჩევნო პერიოდზეც, რაც საარჩევნო მხარდაჭერის მიზნით მანიპულირების მავნებელ შესაძლებლობას წარმოშობს.
საკონსტიტუციო სასამართლოს განმარტებით, საქმეზე "სს ''ტელენეტი'' საქართველოს პარლამენტის წინააღმდეგ", ადმინისტრაციული ორგანოსთვის მოქმედების თავისუფლების გარკვეული ფარგლების მინიჭებას, ხშირ შემთხვევაში დიდი მნიშვნელობა აქვს ხელისუფლების ეფექტური განხორციელებისათვის, თუმცა აღნიშნული არ გულისხმობს ადმინისტრაციული ორგანოსათვის დაურეგულირებელი, გაუმართლებლად ფართო და აბსოლუტური დისკრეციული უფლებამოსილების მინიჭების ავტომატურ დასაშვებობას.
საკონსტიტუციო სასამართლო იმავე გადაწყვტილებაში აცხადებს, რომ ადმინისტრაციული ორგანოს მიერ მიღებული გადაწყვეტილების კითხვის ნიშნის ქვეშ დაყენება და მისთვის პასუხისმგებლობის განსაზღვრა გაცილებით მეტ სირთულესთანაა დაკავშირებული, როდესაც ის საქმიანობას ახორციელებს მოქმედების თავისუფლების პირობებში. აღნიშნულიდან გამომდინარე, ადმინისტრაციულ დისკრეციას, მის პოზიტიურ ასპექტებთან ერთად, ყოველთვის თან ახლავს ძალაუფლების ბოროტად გამოყენების მომეტებული რისკი და აუცილებელია, ადმინისტრაციული ორგანოსთვის დისკრეციის დელეგირება ხდებოდეს მკაცრად განსაზღვრული კრიტერიუმების, პირობების შესაბამისად, რაც მინიჭებულ უფლებამოსილებას მოაქცევს სამართლებრივ ჩარჩოში და უზრუნველყოფს სამართლიანი ბალანსის დაცვას დისკრეციის მიზნებსა და მისი ბოროტად გამოყენების რისკს შორის. ამასთან, განჭვრეტადს გახდის დისკრეციის განხორციელების საფუძველს და წინაპირობებს ნებისმიერი ადმინისტრაციული ორგანოს უფლებამოსილებას დაქვემდებარებული პირისათვის.
განსახილველი კანონის პროექტი კი, ადმინისტრაციულ ორგანოს (ამ შემთხვევაში საქართველოს ფინანასთა მინისტრს ან/და შემოსავლების სამსახურის უფროსს) ანიჭებს დისკრეციულ უფლებამოსილებას გადასახადის გადახდის ვადა გადაუვადოს ცალკეულ გადასახადის გადამხდელებს ყოველგვარი ძირითადი კრიტერიუმის განსაზღვრის გარეშე.
თავის მხრივ, იმ ფონზე, როდესაც კანონი ან/და კანონქვემდებარე აქტი არ გვაძლევს კონკრეტულ კრიტერიუმებს, თუ რის საფუძველზე მოხდება იმ გადასახადის გადამხდელთა დიფერენციაცია, რომლებსაც გადაუვადდებათ გადასახადი, ამ ფუნქციის დელეგირება ორ სუბიექტზე გამოიწვევს მეტად არაერთგვაროვან პრაქტიკას გადასახადის გადამხდელთა მიმართ. კანონპროექტის ინიციატორი ვალდებულია განუმარტოს საზოგადოებას თუ რა მიზნით სურს შემოსავლების სამსახურის უფროსის განსაზღვრა გადაწყვეტილების მიმღებ პირად.
მოვუწოდებთ საქართველოს პარლამენტს, უზრუნველყოს:
- იმ გადასახადის გადამხდელთა პირობების კანონით განსაზღვრა, რომლებზეც გავრცელდება საშემოსავლო ან/და ქონების გადასახადის გადახდის გადავადება;
კანონპროექტის ინიციატორმა განმარტოს, თუ რა საფუძვლით სურს დასახელებული უფლებამოსილებით აღჭურვოს არა მხოლოდ ფინანასთა მინისტრი, არამედ, შემოსავლების სამსახურის უფროსიც, რის შესაბამისადაც პარლამენტი მიიღებს გადაწყვეტილებას შემოსავლების სამსახურის უფროსისთვის აღნიშნული უფლებამოსილების მინიჭების შესახებ.

Parliament To Ensure That Deferral Of Tax Payment For Individual Taxpayers Is Not Used For Discriminatory Or Electoral Purposes
On 4 May 2020, the Government of Georgia, within the scope of the draft anti-crisis plan, submitted to the Parliament of Georgia the draft amendments №07-2/469/9 to the Tax Code of Georgia. The bill consists of three parts and provides for a deferral of tax payment in two cases and tax relief in one case. The tax allowance and VAT deferral scheme offer certain clarity, whereas the part of the bill which authorizes the Minister of Finance and the head of Revenue Service to postpone the payment of income and property taxes for individual taxpayers for up to six months without defining certain criteria to public officials allows for the possibility of using a selective approach to taxpayers.
Granting broad discretionary powers to the Minister of Finance and the Head of the Revenue Service does not envisage a specific scope, it is of an absolute nature, the differentiation of which does not meet any criteria and allows for a discriminatory use, as well as includes corruption risks. The discriminatory approach may have a negative impact on the run-up to the 2020 parliamentary elections, resulting in a detrimental electoral influence.
The Constitutional Court of Georgia noted in the case of “JSC Telenet v. Parliament of Georgia" that granting the administrative body certain freedom of action is often of great importance for ensuring effective governance, however, this shall not mean that the administrative authority should automatically become eligible to unregulated, unjustifiably broad and absolute discretionary powers.
The Constitutional Court reiterated in the same ruling that challenging the decisions taken by the administrative body and determining liability thereof is associated with much greater difficulty when the agency operates under conditions of freedom of action. Therefore, the administrative discretion, along with its positive aspects, is always accompanied by the increased risk of power abuse and it should be always necessary to delegate the discretionary authority to an administrative agency under strictly defined criteria, terms and conditions that would place the authority vested in the legal framework and secure a fair balance between the risk of abuse of discretionary power and its goals. Moreover, it will guarantee the foreseeability of the grounds of the discretion and prerequisites for any entity operating under the supervision of the administrative body.
The draft law under consideration gives the administrative body (in this case the Minister of Finance of Georgia and/or the Head of the Revenue Service) the discretionary power to postpone the payment of taxes for certain taxpayers without any basic criteria.
Besides, given that the law does not provide specific criteria on the basis of which taxpayers will be differentiated and their taxes deferred, delegating the power to two entities may lead to highly non-homogeneous practice towards taxpayers. The initiator of the bill is obliged to explain to the public the purpose of designating the head of the Revenue Service as a decision-maker.
We call on the Parliament of Georgia:
- To define in the law the terms for taxpayers who will be eligible to the deferral of income and/or property tax payments;
- The initiator of the bill should explain on what grounds he/she intends to equip not only the Minister of Finance but also the Head of the Revenue Service with the above powers, based on which the Parliament will be able to make a decision on granting the authority to the Head of the Revenue Service.