პარლამენტი უნდა დაინტერესდეს ქვეყანაში საგზაო უსაფრთხოების მდგომარეობით
23 აგვისტოს შატილის გზაზე მომხდარი ტრაგედია, რომელსაც 17 ადამიანის სიცოცხლე შეეწირა, საგზაო უსაფრთხოებასთან დაკავშირებით ქვეყანაში არსებული კრიტიკული მდგომარეობის კიდევ ერთი დადასტურებაა. შინაგან საქმეთა სამინისტროს ოფიციალური მონაცემების თანახმად, 2020 წლის პირველ ნახევარში ავტოსაგზაო შემთხვევების შედეგად გარდაცვლილთა რაოდენობა 149 არის, 2019 წელს ეს მაჩვენებელი 481 იყო, ხოლო 2018 წელს კი 459. საქართველო ევროპაში ერთ-ერთი წამყვანი ქვეყანაა ავტოსაგზაო შემთხვევების შედეგად გარდაცვალების მაჩვენებლით.
პარლამენტს ყოველწლიურად ცვლილებები შეაქვს როგორც „საგზაო მოძრაობის შესახებ“ კანონში, ასევე „საავტომობილო გზების შესახებ“ კანონში, ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში და სხვა საკანონმდებლო აქტებში, რაც გზებზე უსაფრთხოების დაცვას ისახავს მიზნად. მიუხედავად ამისა, შინაგან საქმეთა სამინისტროს ოფიციალური სტატისტიკა მოწმობს, რომ წლიდან წლამდე ავტოსაგზაო შემთხვევების შედეგად გარდაცვალების შემთხვევათა რაოდენობა მზარდია.
ამ ფონზე, საქართველოს პარლამენტი არ იყენებს თავის საზედამხედველო ფუნქციას და არ ინტერესდება მის მიერ მიღებული კანონმდებლობის აღსრულების მდგომარეობით - არ შეისწავლის საკანონმდებლო ნორმებში არსებულ ან მათი აღსრულების ხარვეზებს; არ ითხოვს ანგარიშს აღმასრულებელი ხელისუფლების წარმომადგენლებისგან. ბოლო სესიების განმავლობაში, პარლამენტში აღნიშნულ საკითხზე არ ჩატარებულა თემატური მოკვლევა ან/და ნორმატიული აქტების აღსრულების კონტროლი; არ მომხდარა შესაბამისი თანამდებობის პირების დაბარება. ავტოსაგზაო შემთხვევების შედეგად გარდაცვალების მაღალი მაჩვენებლის საკითხი არ გამხდარა პარლამენტში მსჯელობის და დებატების საგანი.
რეგლამენტის თანახმად, პარლამენტი უფლებამოსილია შექმნას კომისია, სამუშაო ჯგუფი, აგრეთვე, ჩაატაროს კვლევა საგზაო უსაფრთხოების თემაზე საჯარო და კერძო უწყებებთან, საერთაშორისო ორგანიზაციებთან თანამშრომლობით, დაიბაროს ანგარიშვალდებული მინისტრები და მოსთხოვოს ანგარიში მათ მიერ განხორციელებული საქმიანობის შესახებ, გასცეს რეკომენდაციები და კონტროლი გაუწიოს რეკომენდაციების შესრულების პროცესს.
საქართველოს პარლამენტმა 2020 წლის ივნისში „საავტომობილო გზების შესახებ“ კანონში შეიტანა ცვლილებები, რომლითაც ქვეყანაში შემოიღეს „შავი წერტილების“ ცნება. შავი წერტილი არის საავტომობილო გზის 300-მეტრიანი მონაკვეთი, რომლის ფარგლებში 3 წლის განმავლობაში დაფიქსირებულია ა) გარდაცვალების არანაკლებ 4 საგზაო-სატრანსპორტო შემთხვევა; ან ბ) ჯანმრთელობის მძიმე დაზიანებით ან/და ადამიანის დაღუპვით დასრულებული ჯამში არანაკლებ 10 საგზაო-სატრანსპორტო შემთხვევა. მათ აღმოსაფხვრელად შინაგან საქმეთა სამინისტროს და რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროებს კანონით დაევალათ შესაბამისი გეგმებისა და ნორმატიული აქტების მიღება. გამომდინარე აქედან, საქართველოს პარლამენტი ვალდებულია:
- დაიბაროს შინაგან საქმეთა და რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრები და მოსთხოვოს ანგარიში „საავტომობილო გზების შესახებ“ კანონით განსაზღვრული შავი წერტილების აღმოფხვრის მიზნით განხორციელებული საქმიანობის შესახებ;
- შექმნას სამუშაო ჯგუფი, დაინტერესებული პირებისა და ორგანიზაციების ჩართულობით და შეისწავლოს საგზაო უსაფრთხოებასთან დაკავშირებით არსებული საკანონმდებლო ნორმების აღსრულების პრობლემები.

Parliament should inquire into the state of road safety in the country
The problem of frequent road accidents has remained uninvestigated by the Parliament for years. Despite a range of legislative amendments, the Parliament is not studying the shortcomings within the enforcement of laws adopted. We call on the Parliament to inquire into the road safety situation in the country, study the causes of the problem and exercise control over the activities of the executive authorities in this regard.
The tragedy that occurred on the Shatili Road on 23 August 2020 leaving 17 people dead is another confirmation of the alarming road safety situation in the country. According to the official data of the Ministry of Internal Affairs, the number of deaths due to road accidents in the first half of 2020 amounted to 149, in 2019 this figure was 481, and in 2018, it was 459. Georgia tops the list of the countries in Europe in terms of deaths due to road accidents.
The Parliament annually amends the “Law of Georgia on Traffic,” “the Law on Roads,” the Code of Administrative Offences and other legislative acts aiming to ensure road safety. Nevertheless, official statistics provided by the Ministry of Internal Affairs show that the number of causalities due to road accidents is increasing from year to year.
Against this background, the Parliament of Georgia does not utilize its supervisory authority and does not explore the state of enforcement of the legislation - it does not study the existing deficiencies in the legislative norms or their enforcement; nor does it request a report from the executive authorities. During the recent parliamentary sessions, the Parliament did not conduct a thematic investigation on the mentioned issues and/or monitor the implementation of normative acts, nor were relevant officials summoned. The high number of road deaths has not become the subject of debates and discussions in Parliament.
According to the Rules of Procedure, the Parliament is entitled to set up a commission, ad-hoc group, as well as to conduct research on road safety in cooperation with public and private agencies, international organizations, summon ministers responsible for the matter and request a report on their activities, issue recommendations and monitor the implementation of such recommendations.
In June 2020, the Parliament of Georgia amended the “Law on Roads” to introduce the concept of "black spots" in the country. The black spot refers to a section of the road, not more than 300 meters, within which a) at least four road deaths have been reported in the last three years, or b) at least ten road accidents ended in serious health injuries and/or death. The Ministry of Internal Affairs and the Ministries of Regional Development and Infrastructure were instructed by law to develop relevant plans and normative acts to eliminate the black spots. Therefore, the Parliament of Georgia shall:
- summon the Ministers of Interior and Regional Development and Infrastructure and require a report on the activities carried out to eliminate the black spots defined in the “Law on Roads;”
- Create a working group with the involvement of stakeholders and organizations and study the problems of enforcement of existing legislation on road safety.