საგამოძიებო კომისიის მუშაობა ბოიკოტში მყოფი ოპოზიციის გარეშე იქნება უშედეგო
დღეს საქართველოს პარლამენტი კენჭს უყრის 2020 წლის საქართველოს საპარლამენტო არჩევნების შემსწავლელი დროებითი საგამოძიებო კომისიის შექმნის საკითხს.
პარლამენტის საგამოძიებო ფუნქცია აღმასრულებელ ხელისუფლებაზე პოლიტიკური კონტროლის ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი, მაგრამ ამავე დროს, საქართველოს პარლამენტში ყველაზე იშვიათად გამოყენებული ფუნქციაა. პარლამენტის საგამოძიებო ფუნქციის მაღალი მნიშვნელობის გათვალისწინებით, დემოკრატიის ინდექსი - საქართველომ არაერთხელ მოუწოდა საქართველოს პარლამენტს აღნიშნული ინსტრუმენტის აქტიურად და ეფექტიანად გამოყენებისკენ.
თუმცა, საქართველოს პარლამენტში დღეს შექმნილი არაორდინალური და კრიზისული ვითარების გამო, საგამოძიებო კომისიის მუშაობას ვერ მოჰყვება შედეგი.
კონსტიტუციით განმტკიცებულ დემოკრატიული საპარლამენტო რესპუბლიკის პარლამენტში თითქმის არ არის წარმოდგენილი ოპოზიცია. ნაცვლად 60-სა პარლამენტში წარმოდგენილია ოპოზიციის 6 დეპუტატი და არ არის შექმნილი არც ერთი ოპოზიციური ფრაქცია. ამას ემატება ისიც, რომ პარლამენტში და შესაბამისად საგამოძიებო კომისიაში, კომისიის წევრის რანგში არ იქნებიან წარმოდგენილი ოპოზიციის ის დეპუტატები, რომლებიც ბოიკოტს უცხადებენ საპარლამენტო საქმიანობას, სწორედ საარჩევნო დარღვევებზე მითითებით.
ამდენად, საპარლამენტო უმრავლესობის ინიციატივით და არა საპარლამენტო ოპოზიციის გადაწყვეტილებით შექმნილი და ჩატარებული საგამოძიებო პროცესი, რომელშიც არ იქნება წარმოდგენილი ბოიკოტში მყოფი ოპოზიციის წევრები, ვერ მოიპოვებს საზოგადოების ნდობას და ვერ იქნება ეფექტიანი, რის გამოც, დღეს საგამოძიებო კომისიის შექმნა გაუმართლებელია.

The Work of Investigatory Commission without Participation of Boycotting Opposition will be Futile
Today, the Parliament of Georgia is voting on the issue of setting up a temporary investigatory commission to study the 2020 parliamentary elections in Georgia.
The investigative function of the Parliament is one of the most important, yet at the same time the most rarely employed tools by the Parliament of Georgia to exercise political control over the executive government. Given the significance of the Parliament’s investigative function, the “Democracy Index – Georgia” has repeatedly urged the Parliament of Georgia to exploit the mechanism actively and effectively.
However, due to the extraordinary and emergency situation in the Parliament of Georgia today, the work of the investigatorycommission may not yield any results.
The opposition is hardly presented in the Parliament of the democratic parliamentary republic enshrined by the Constitution. The Parliament boasts six opposition MPs instead of 60, and no opposition faction exists in the parliament so far. Added to this is the fact that opposition MPs boycotting parliamentary activities due to electoral violations will be represented neither in the Parliament nor in the investigatory commission, as the members thereof.
Thus, any investigative procedures initiated and conducted as per a decision of the parliamentary majority rather than by the parliamentary opposition without the participation of members of the boycotting opposition will never gain public trust and prove to be inefficient.