პოლონური დოკუმენტური ფილმის ჩვენება "მოსამართლეები ზეწოლის ქვეშ"
2023 წლის 18 მაისს დამოუკიდებელი იურისტების ჯგუფის, დემოკრატიის ინდექსი - საქართველოსა და საქართველოს სასამართლოს გუშაგის ორგანიზებით გაიმართა პოლონური დოკუმენტური ფილმის - „მოსამართლეები ზეწოლის ქვეშ“ - ჩვენება.
ფილმი ეხება პოლონეთში მოსამართლეების დამოუკიდებლობის შეზღუდვას და მათ წინააღმდეგობას. „მოსამართლეები ზეწოლის ქვეშ“ მოგვითხრობს იმ მოსამართლეების შესახებ, რომლებიც წნეხის მიუხედავად, იცავენ კონსტიტუციას და ხელისუფლების დანაწილების პრინციპს. ის ასახავს მოსამართლე იგორ ტულიას შეუპოვარ ბრძოლას მართლმსაჯულების დამოუკიდებლობისთვის მასზე განხორციელებული ზეწოლის მიუხედავად. ამავდროულად, შთამბეჭდავია ის სოლიდარობა, რომელიც იგორ ტულიას მიმართ არა მხოლოდ მისმა კოლეგებმა, არამედ პოლონელმა მოქალაქეებმა გამოავლინეს.
ღონისძიება გახსნეს დამოუკიდებელი იურისტების ჯგუფის წარმომადგენელმა ირაკლი კორძახიამ, დემოკრატიის ინდექსი - საქართველოს გამგეობის თავმჯდომარემ ეკა ციმაკურიძემ და საქართველოს სასამართლოს გუშაგის დირექტორმა ნაზი ჯანეზაშვილმა.
ღონისძიებას სამოცდაათამდე მონაწილე დაესწრო, მათ შორის, საქართველოს უზენაესი სასამართლოს და ქვემდგომი ინსტანციის სასამართლოს მოსამართლეები, ადვოკატები, სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლები და სხვა დაინტერესებული პირები.
ფილმის ჩვენების შემდეგ ჩატარდა დისკუსია პოლონელი მოსამართლეების მიერ დამოუკიდებლობის შენარჩუნების მიზნით გადადგმული სამართლებრივი ნაბიჯების და საზოგადოებრივი აქტიურობის მნიშვნელობის შესახებ. დისკუსიას უძღვებოდნენ თბილისის სააპელაციო სასამართლოს მოსამართლე ქეთევან მესხიშვილი, თბილისის საქალაქო სასამართლოს მოსამართლე თამარ ხაჟომია, პოლონელი მოსამართლეები იგორ ტულია და იოანა ჰეტნაიოვიჩ-შიკორა. დისკუსიას მოდერაციას უწევდა პლატფორმა „კომენტარის“ სამართლის პოლიტიკის მიმართულების რედაქტორი სოფო ვერძეული.

Movie screening of the Polish documentary: “Judges Under Pressure”
In 2023, on May 18, a Group of Independent Lawyers, Democracy Index - Georgia, and the Georgian Court Watch organized a screening of the Polish documentary "Judges Under Pressure".
The film deals with restrictions on the independence of judges in Poland and their resistance. "Judges Under Pressure" tells about those judges who, despite pressure, adhere to the Constitution and the principle of separation of powers. It depicts Judge Igor Tulia's relentless struggle for judicial independence despite the pressure exerted on him. At the same time, the solidarity shown to Igor Tulia not only by his colleagues but also by Polish citizens is impressive.
Irakli Kordzakhia, representative of the Group of Independent Lawyers, Eka Tsimakuridze, chairwoman of the board of Democracy Index - Georgia, and Nazi Janezashvili, director of the Georgian Court Watch opened the event.
The event was attended by seventy participants, including judges of the Supreme Court of Georgia and the courts of first and second instances, lawyers, civil society representatives, and other interested persons.
After the screening, a discussion was held about the legal steps taken by Polish judges to maintain independence and the importance of public activity. The discussion was led by Ketevan Meskhishvili, Judge of the Tbilisi Court of Appeals, Tamar Khazhomia, Judge of the Tbilisi City Court, Polish judges Igor Tuleya and Joanna Hetnarowicz-Sikora. The discussion was moderated by Sopho Verdzeuli, editor of the legal policy direction of the platform "Komentari".