დემოკრატიის ინდექსი - საქართველო მოუწოდებს პარლამენტს ციხეებში არსებული პრობლემების საპასუხოდ გაატაროს კონკრეტული ღონისძიებები
საქართველოს პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტმა არასაგნობრივად განიხილა სახალხო დამცველის ანგარიში ციხეებში არსებული პრობლემების შესახებ, რა დროსაც აქცენტი მთავარიდან არარელევანტურ საკითხებზე გადაიტანა.
2019 წლის 10 დეკემბერს გამოქვეყნდა საქართველოს სახალხო დამცევლის სპეციალური ანგარიში N2, N4, N8 და N15 პენიტენციურ დაწესებულებებში მონიტორინგის ვიზიტის შედეგების შესახებ, რომელიც შეიცავს საგანგაშო ინფორმაციას ციხეებში არაფორმალური მმართველობის შესახებ. ანგარიში აღწერს ციხეებში ე.წ. მაყურებლების არსებობას და მათ მიერ პატიმრებზე ძალადობის შემთხვევებს, რომლის მასშტაბებიც აღწევს ციხეში არაფორმალური მმართველობის ხარისხს.
საკითხის სიმწვავის მიუხედავად, ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტს, ანგარიშის გამოცემიდან ერთ თვეზე მეტი დროის განმავლობაში არ გამოუყენებია თავისი უფლებამოსილება მოეწვია სახალხო დამცველი და საკომიტეტო ფორმატში მოესმინა მისთვის.
კომიტეტის მიერ ანგარიშის მოსმენა შესაძლებელი გახდა მხოლოდ სახალხო დამცველის მოთხოვნით 2020 წლის 21 იანვარს, რა დროსაც იუსტიციის მინისტრმა ასევე წარმოადგინა საპასუხო მოხსენება.
სახალხო დამცველის ანგარიშის საპასუხოდ იუსტიციის მინისტრის გაკეთებული მოხსენება იყო არასაგნობრივი, უმეტესად არ შეეხებოდა ანგარიშით წარმოჩენილ მწვავე პრობლემებს და ყურადღება გადატანილი იყო სრულიად არარელევანტურ საკითხებზე და უმეტესად, მიმართული იყო ანგარიშის დისკრედიტაციისაკენ.
თავის მხრივ, ადამიანის უფლებათა დაცვის კომიტეტმა ციხეებში არსებული პრობლემები ასევე არასაგნობრივად განიხილა და სხდომაზე სიღრმისეულად არ გამოიკვლია:
- დეპუტატებს არ დაუსვამთ კრიტიკული კითხვები ანგარიშში ასახულ მწვავე პრობლემებზე;
- დეპუტატები უმეტესად ეჭვქვეშ აყენებდნენ თავად სახალხო დამცველის ანგარიშის სანდოობას, ნაცვლად მასში ასახულ პრობლემებზე იუსტიციის მინისტრის გამოკითხვისა;
- კომიტეტის თავმჯდომარე და დეპუტატები, დამატებითი შესწავლის გარეშე, წინასწარვე უარყოფდნენ პრობლემის არსებობას, რა დროსაც ეყრდნობოდნენ მხოლოდ პირად გამოცდილებას, მაშინ როცა, ანგარიში ასახავს 800-ზე მეტი პატიმრის გამოკითხვის და ადგილებზე ვიზიტის შედეგებს;
- პარლამენტი არაადეკვატურად რეაგირებს იმ გამოწვევებზე, რომელთა გადაწყვეტაც მისი კონსტიტუციური ვალდებულებაა, რაც აკნინებს მის მიმართ საზოგადოების ნდობას და ხელს უწყობს აღმასრულებელი ხელისუფლების არაეფექტიან მმართველობას.
მოვუწოდებთ ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტს:
შემაჯამებელ ეტაპზე ეფექტიანად შეასრულოს მისთვის მინიჭებული უფლებამოსილება და კომიტეტის დასკვნაში განსაზღვროს პასუხიმგებელ უწყებათა და გასატარებელ ღონისძიებათა ჩამონათვალი, რომელიც სახალხო დამცველის ანგარიშში მითითებული პრობლემების მოგვარებისკენ იქნება მიმართული.
მოვუწოდებთ საქართველოს პარლამენტს:
კომიტეტის ზემოთხსენებული დასკვნის საფუძველზე მიიღოს პარლამენტის დადგენილება, რომლითაც პასუხისმგებელ უწყებებს დაევალებათ კონკრეტული ღონისძიებების გატარება.

Democracy Index - Georgia Calls on Parliament to Take Specific Actions to Address the Problems in Prisons
The Committee on Human Rights and Civil Integration of the Parliament of Georgia randomly reviewed the Public Defender's report concerning the problems in prisons. During the discussion, the Committee wandered away from the key issues and focused on irrelevant matters.
On 10 December 2019, the Public Defender of Georgia published the special report on the monitoring visits to penitentiary facilities №2, №4, №8 and №15, which contains alarming information regarding the informal rule in prisons. The report elaborates on the so-called “watchers” (criminal underworld) in prisons who treat inmates with violence and whose power equals the informal governance in prison.
Despite the gravity of the issue, the Committee on Human Rights and Civil Integration did not exercise its authority for more than a month after the publication of the report to invite the Public Defender and hear her within the committee format.
Hearing of the report by the Committee was made possible only at the request of the Public Defender on 21 January 2020, during which the Minister of Justice submitted a counter-report on her part.
The report presented by the Minister of Justice in response to the Ombudsman's conclusions was off-topic, largely averting the pressing issues raised in the Ombudsman's report and focused on entirely irrelevant issues, mostly to discredit the Public Defender’s conclusions.
For its part, the Committee on Human Rights as well randomly reviewed the problems in prisons without going deeper into details at a committee session:
- MPs did not ask her critical questions about the alarming issues highlighted in the report;
- MPs mostly challenged the credibility of the Public Defender's report instead of questioning the Minister of Justice about the problems highlighted in the report;
- The Committee Chairperson and MPs, without further scrutiny, denied the existence of the problems, relying solely on their personal experience, while the Ombudsman's report was based on the results of interviews with more than 800 inmates and visits to the penitentiary facilities;
- Parliament inadequately reacts to the challenges that fall within its constitutional obligation. This leads to undermining public confidence and promoting the ineffective rule of executive authorities.
We urge the Committee on Human Rights and Civil Integration to:
- Effectively execute its powers at the final stage and specify in the Committee’s report a list of responsible agencies and actions that are required to take in order to address the issues presented in the Ombudsman's report.
We call on Parliament of Georgia to:
- On the basis of the above-mentioned report of the Committee, adopt a parliamentary resolution ordering the responsible authorities to take specific actions.