„დემოკრატიის ინდექსი - საქართველო“ მოუწოდებს პარლამენტს შეისწავლოს “ნარუშილოვკების” გაცემის საკითხი
„დემოკრატიის ინდექსი - საქართველო“ ეხმაურება ტელეკომპანია „მთავარი არხის“ ეთერში 23 იანვარს გასული სიუჟეტით გავრცელებულ ინფორმაციას და:
მოუწოდებს პარლამენტს, შეისწავლოს ე.წ. „ნარუშილოვკების“ სამართლებრივი ბუნება, მისი გაცემის წესები და კანონის წინაშე თანასწორობის პრინციპთან შესაბამისობაში მოიყვანოს იგი;
მოუწოდებს პროკურატურას, ყოველმხრივ და სრულყოფილად გამოიძოს კონკრეტული ინფორმაციით გამოკვეთილი მაღალი თანამდებობის პირების მიერ სამსახურებრივი უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენებისა და სხვა შესაძლო დანაშაულთა ჩადენის ფაქტები.
როგორც ტელეკომპანია „მთავარი არხის“ მიერ გავრცელებულ ვიდეო-მასალაში ჩანს, პოლიციელი 2014 წელს დაზვერვის სამსახურის უფროსის ლევან იზორიას ძმას აკავებს წვრილმანი ხულიგნობისთვის. იმ დროისთვის ლევან იზორია იკავებდა შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილის თანამდებობას. ვიდეოში, ასევე, ჩანს, თუ როგორ განვითარდა მოვლენები დაკავების შემდეგ. კერძოდ, დაკავებული პოლიციელთან ახსენებს ლევან იზორიასთან ნათესაურ კავშირებს და იმუქრება, რომ იგი პოლიციელს სამაგიეროს გადაუხდის. სიუჟეტის ბოლოს ჟურნალისტი ასევე აცხადებს იმასაც, რომ შსს-მ, ნაცვლად სამართლებრივი რეაგირებისა, ლევან იზორიას ძმას დაუმზადა ე.წ. „ნარუშილოვკა“ და კიდევ უფრო მეტი პრივილეგია მიანიჭა. ასევე, გავრცელებული ინფორმაციით, აღნიშნულ ფაქტს იძიებს პროკურატურა მხოლოდ და მხოლოდ თბილისის საპატრულო პოლიციის უფროსის მიმართ სამსახურებრივი უფლებამოსილების გადამეტების ბრალდებით.
აღსანიშნავია, რომ ზემოხსენებული „ნარუშილოვკა“, როგორც საგზაო წესების დარღვევისთვის პასუხისმგებლობისგან გათავისუფლების საშვი, სხვა დროსაც გახდა საჯარო ყურადღების საგანი. კერძოდ, რამდენიმე წლის წინ მედიაში გავრცელდა ინფორმაცია იმის თაობაზე, რომ დღევანდელი მთავრობის ადმინისტრაციის უფროსი და იმ დროისთვის პროკურორი ნათია მეზვრიშვილი ფლობდა ე.წ. „ნარუშილოვკას“, რაც მაშინ მთავარმა პროკურატურამ საჯარო განცხადებით უარყო. რაც შეეხება ლევან იზორიას ძმისთვის გაცემულ „ნარუშილოვკას“, მასზე ინფორმაცია ვრცელდება ჯერ კიდევ 2015 წლიდან.
არასამთავრობო ორგანიზაცია „დემოკრატიის ინდექსი - საქართველო“ საგანგაშოდ მიიჩნევს სიუჟეტში გაჟღერებულ ინფორმაციას, ერთი მხრივ, კანონის უზენაესობისა და კანონის წინაშე თანასწორობის პრინციპის უგულებელყოფის, ხოლო, მეორე მხრივ, მძიმე სამოხელეო დანაშაულებისთვის ხელის დაფარების გამო.
მოუწოდებს საქართველოს პარლამენტის შესაბამის კომიტეტებს (თავდაცვისა და უშიშროების/იურიდიულ საკითხთა):
- დაიბაროს შს მინისტრი და დაუსვას კითხვები, ე.წ. „ნარუშილოვკების“ სამართლებრივ და პრაქტიკულ ასპექტებზე. კერძოდ:
- რომელი სამართლებრივი აქტით არის რეგულირებული „ნარუშილოვკების“ ე.ი. „საგზაო მოძრაობის წესებით გათვალისწინებული აკრძალვებისა და შეზღუდვებისგან გათავისუფლების დამადასტურებელი საშვის“ გაცემა;
- თუ ეს მოწესრიგებულია შს მინისტრის ბრძანებით და ეს ბრძანება არ არის საჯარო, მოსთხოვოს მინისტრს გასაიდუმლოების კანონიერი საფუძვლის დასახელება;
- რომელ კანონს დაეყრდნო შს მინისტრი აღნიშნული ბრძანების გამოცემისას;
- მოსთხოვოს მინისტრს ინფორმაცია იმის თაობაზე, ვის მიმართ და რომელი თანამდებობის პირებისთვის გაიცემა „ნარუშილოვკა“ და რა შემთხვევებში;
- მოსთხოვოს მინისტრს ინფორმაცია 2019 წელს გაცემული „ნარუშილოვკების“ რაოდენობის შესახებ;
- მე-4 და მე-5 პუნქტების შეჯამების შედეგად თუ აღმოჩნდება, რომ გაცემული „ნარუშილოვკის“ ჯამი აღემატება დღეს ქვეყანაში სულ არსებული იმ პირების რაოდენობას, რომლებსაც სამართლებრივი აქტით შეუძლია ჰქონდეს იგი, პროკურატურას გაუგზავნოს ინფორმაცია სავარაუდო უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენების შესახებ, რადგან შესაძლოა, დოკუმენტი უსაფუძვლოდ იყოს გაცემული არაუფლებამოსილ პირებზეც;
- გაასაჯაროვოს შესწავლის შედეგები პერსონალური მონაცემების დაცვით;
- ინფორმაციის მოსმენის, კონტროლისა და შემოწმების შემდეგ მოამზადოს დასკვნა, სადაც შეაფასებს „ნარუშილოვკების“ სამართლებრივი და პრაქტიკული საფუძვლების გამოკვლევის შედეგად გამოვლენილ ხარვეზებსა და მათზე რეაგირების ზომებს, მათ შორის, საჭიროების მიხედვით, მოამზადოს საკანონმდებლო ინიციატივები და რეკომენდაციები პასუხისმგებელი უწყების მიმართ.
მოუწოდებს პროკურატურას:
- დაუყოვნებლივ, მიუკერძოებლად და სრულყოფილად გამოიძიოს და გამოკვეთოს ყველა დამნაშავე პირი, მათ შორის, სამოხელეო დანაშაულის ჩამდენი მოქმედი მაღალი თანამდებობის პირებიც;
- მაღალი საჯარო ინტერესის გათვალისწინებით, საზოგადოებას მიაწოდოს ინფორმაცია იმის შესახებ, თუ რა საგამოძიებო მოქმედებები ჩატარდა ამ დრომდე.

“Democracy Index - Georgia” calls on Parliament to study the issuance of “Narushilovkas”
“Democracy Index – Georgia” responds to the news report broadcast on “Mtavari Arkhi “on 23 January, and:
Urges the Parliament to study the legal nature and issuance rules of the so-called “Narushilovka” (a written permit for breaking the law for operative purposes) and bring it in line with the principle of equality before the law;
Calls on the Prosecutor's Office to thoroughly and comprehensively investigate allegations made in the above news report of power abuse by certain senior officials and any other alleged offences;
The video footage released by the TV Company "Mtavari Arkhi” shows a police officer arresting the brother of Intelligence Chief Levan Izoria for petty hooliganism in 2014. At that time, Levan Izoria was the Deputy Minister of Internal Affairs. The video further informs TV viewers how things progressed after the arrest. Specifically, the detainee refers in the dialogue with the police officer to having kinship with Levan Izoria and threatens him with retaliation. At the end of the TV story, the journalist mentions that the Ministry of Internal Affairs, instead of responding to the violation, prepared the so-called "Narushilovka" for Levan Izoria’s brother, thus granting him even more privileges. It has been reported that the Prosecutor's Office is investigating the above incident of power abuse in relation to the head of the Tbilisi Patrol Police.
It is noteworthy that the aforementioned "Narushilovka", a permit exempting a person from any liability for traffic violations, has become the focus of public attention at different times. In particular, several years ago media reported that Natia Mezvrishvili, the head of the current government administration and the then prosecutor, had the so-called "Narushilvka,” which was later publicly denied by the Chief Prosecutor's Office. As for the "Narushilovka" granted to Levan Izoria's brother, the information thereof has been circulating since 2015.
The NGO “Democracy Index - Georgia” considers the facts disclosed in the TV report alarming, on the one hand, due to the disregard for the rule of law and the principle of equality, and on the other hand, for concealing serious crimes relating to power abuse.
Consequently, “Democracy Index - Georgia” urges relevant committees of the Parliament of Georgia (Defence and Security/Legal Issues Committees) to:
• Invite the Minister of Internal Affairs to Parliament and ask him questions regarding the legal and practical aspects of the "Narushilovkas," namely:
1. A legal act that governs the issuance of the "Narushilvka," i.e. "a permit allowing for the exemption from the prohibitions and restrictions envisaged by the traffic rules”;
2. If the issuance of the above is regulated by a decree of the Minister of Internal Affairs and it is not public, to ask the Minister to provide the legal grounds for such secrecy;
3. The law that the Minister of Internal Affairs referred to when issuing the decree;
4. Request the Minister to elaborate on who and which officials the mentioned "Narushilovkas" are issued to and in what circumstances;
5. Ask the Minister to provide information on the number of "Narushilvkas" issued in 2019;
6. If the answers to the paragraphs 4 and 5 reveal that the number of the issued "Narushilovkas" exceeds the number of persons in the country today who can legally have such document, report to the Prosecutor's Office an alleged power abuse, since the permit might have been issued to unauthorized persons in violation of the law;
7. Disclose the inquiry results with the personal data protection in mind;
• Produce a report after hearing, analyzing and verifying the obtained information and assess the shortcomings relating to the legal and practical grounds of the Narushilovka and the ways to address them, including, where appropriate, legislative initiatives and recommendations for relevant authorities.
Calls on the Prosecutor's Office to:
• Ensure a prompt, unbiased and thorough investigation to identify all perpetrators, including current senior officials who might be involved in official power abuse;
• Given the high public interest in the case, report to the public about the investigative activities conducted so far.