საჯარო ინფორმაციაზე ხელმისაწვდომობის გაუმჯობესების მიზნით დემოკრატიის ინდექსი - საქართველომ რეკომენდაციებით მიმართა ადამიანის უფლებათა დაცვის კომიტეტს
განახლებულ საგაზაფხულო სესიაზე პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტმა, რეგლამენტის შესაბამისად, საჯარო უწყებათაგან მიიღო საჯარო ინფორმაციაზე ხელმისაწვდომობის მდგომარეობის შესახებ ე.წ. „10 დეკემბრის ანგარიშები.“
ორგანიზაციამ შეისწავლა 75 საჯარო დაწესებულების ანგარიშები: სასამართლოები, მთავრობა, სამინისტროები, პროკურატურა და სხვა უწყებები.
შესწავლის შედეგად გამოვლინდა, რომ უწყებები ძირითადად ვადის დაცვით წარადგენენ ანგარიშებს, თუმცა, ძალიან ხშირად, ანგარიშები არ შეიცავს ინფორმაციას კანონით გათვალსიწინებულ ყველა პუნქტთან დაკავშირებით. უფრო კონკრეტულად:
- დადებითად უნდა შეფასდეს ის, რომ ზოგიერთი საჯარო დაწესებულების ანგარიში შეიცავს ისეთ ინფორმაციასაც, რომლის წარდგენის ვალდებულება კანონით არაა გათვალისწინებული, კერძოდ, 10 უწყების ანგარიშებში მოცემულია ინფორმაცია არა მხოლოდ წლის განმავლობაში საჯარო ინფორმაციის გაცემის მოთხოვნით შესულ განცხადებათა საერთო რაოდენობაზე, არამედ, აგრეთვე, კატეგორიზებულია, ვის მიერ, რამდენ შემთხვევაში და რა საკითხებზე იყო წარდგენილი განცხადება: გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის, თავდაცვის, შინაგან საქმეთა სამინისტროების, საქართველოს ენერგეტიკისა და წყალმომარაგების მარეგულირებელი ეროვნული კომისიის, ქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის, აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის სოფლის მეურნეობის სამინისტროს, სსიპ იურიდიული დახმარების სამსახურის, სახელმწიფო დაცვის სპეციალური სამსახურის, სახალხო დამცველის და დაავადებათა კონტროლის ცენტრის ანგარიშები.
- სრუყოფილად ანგარიში წარდგენილი ჰქონდა მხოლოდ 7 უწყებას შესწავლილი 75 უწყებიდან: თავდაცვის, იუსტიციის, რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროებს, ქუთაისის სააპელაციო სასამართლოს, საპენსიო სააგენტოს, პენიტენციურ სამსახურს და სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურს.
- ანგარიშები არ შეიცავს წინა წლებთან დაკავშირებით ანალიტიკურ მონაცემს, რაც შეუძლებელს ხდის იმის შეფასებას, საჯარო ინფორმაციის გაცემის თვალსაზრისით, წინა წელთან შედარებით მიღწეული არის თუ არა პროგრესი.
- 75 დაწესებულებიდან 6 მათგანს ანგარიში პარლამენტისთვის წარდგენილი ჰქონდა კანონით დადგენილი ვადის დარღვევით: საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლო; სახელმწიფო ქონების სააგენტო; ტექნიკური და სამშენებლო ზედამხედველობის სააგენტო; საქართველოს საზოგადოებრივი მაუწყებელი; საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახური; საქართველოს სახელმწიფო დაცვის სამსახური.
- 12 კოლეგიური საჯარო დაწესებულებიდან 5 მათგანის ანგარიში არ შეიცავდა ინფორმაციას სხდომათა დახურვის ან/და დახურვის საფუძვლების შესახებ: ეროვნულ ბანკის, კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის, აჭარის ა/რ უმაღლესი საარჩევნო კომისიის, აფხაზეთის ა/რ მთავრობის და უმაღლესი საბჭოს.
- სასამართლოები ხშირად არ გასცემენ გადაწყეტილებების ასლებს იმ მოტივით, რომ გადაწყვეტილებებში არსებული მხარეთა პერსონალური მონაცემების დაფარვა დაკავშირებული იქნებოდა სასამართლოს თანამშრომელთა დიდი რესურსის მობილიზებასთან და ამით დაბრკოლდებოდა მართლმსაჯულების განხორციელება (ამგვარი დასაბუთებით თბილისის საქალაქო სასამართლომ 2019 წელს 200 შემთხვევაში თქვა უარი ინფორმაციის გაცემაზე).
რეკომენდაციები პარლამენტს - ე.წ. „10 დეკემბრის ანგარიშების“ სრულყოფის მიზნით, კანონით შემდეგ ორ მონაცემზე გახდეს პარლამენტისთვის ინფორმაციის წარდგენა სავალდბეულო:
- ინფორმაციის გაცემაზე უარის, ნაწილობრივ დაკმაყოფილების და კოლეგიური საჯარო დაწესებულების მიერ სხდომის დახურვის თაობაზე მიღებული გადაწყვეტილებების ფაქტობრივი და სამართლებრივი საფუძვლების შესახებ;
- წინა წელთან შედარებით ანალიზის შესახებ.
რეკომენდაციები პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტს:
- შეიმუშავოს ანგარიშის წარდგენის ერთიანი ფორმა ყველა საჯარო დაწესებულების მიმართ;
- დაინტერესდეს საერთო სასამართლოებში ინფორმაციის გაცემაზე უარის საფუძვლიანობით, გამოარკვიოს, არის ეს კანონის ხარვეზით გამოწვეული თუ რესურსების ნაკლებობით. ორივე შემთხვევაში შეიმუშავოს პრობლემის მოგვარების მექანიზმი;
- საჭიროების მიხედვით, ანგარიშების განმხილველ საკომიტეტო სხდომაზე მოიწვიოს საჯარო დაწესებულებათა წარმომადგენლები და დაუსვას კითხვები მათი ანგარიშებიდან გამოკვეთილ პრობლემებზე;
- გამოაქვეყნოს სია კანონდამრღვევი უწყებებისა, რომლებმაც ან საერთოდ არ წარუდგინეს ანგარიში პარლამენტს ან ვადის დარღვევით წარუდგინეს.
წარდგენილი შენიშვნები და რეკომენდაციები, მათ შორის, უწყებათა ანგარიშების შესწავლის შედეგები იხილეთ ლინკზე

“Democracy Index – Georgia” Presented Recommendations to Human Rights Committee to Improve Access to Public Information
At the resumed spring session, the Parliamentary Committee on Human Rights and Civil Integration, received, in accordance with the rules of procedure, the so-called “10th of December Reports” of public agencies concerning the situation of access to public information.
The organization has studied the reports of 75 public institutions: courts, government, ministries, Prosecutor’s Office, and other agencies.
The analysis has shown that the agencies mainly submit reports in a timely manner, yet frequently the reports do not contain information on all items prescribed by law, in particular:
A positive assessment should be given to the fact that reports of several public institutions contain information that is not required by law, namely, the reports of 10 agencies provide information not only on the total number of applications requesting public information of the year but also categorize the information showing who, how frequently and regarding what issues submitted applications. These are the reports presented by the Ministry of Environment and Agriculture, Ministry of Defence, Ministry of Internal Affairs, Georgian National Energy and Water Supply Regulatory Commission, Georgian National Communications Commission, Ministry of Agriculture of the Autonomous Republic of Adjara, LEPL Legal Aid Service, Special State Protection Service of Georgia, Public Defender and Center for Disease Control of Georgia.
- Only 7 out of 75 agencies submitted comprehensively drawn up reports: the Ministry of Defence, Ministry of Justice, Ministry of Regional Development and Infrastructure, Kutaisi Court of Appeals, Pension Agency, Penitentiary Service and State Inspector's Office.
- Some reports do not contain the analytical data relating to the previous year, which makes it impossible to assess whether any progress has been made compared to the previous year with regard to providing public information.
- The following 6 out of 75 institutions submitted their reports to the Parliament in violation of the timeframes prescribed by law: the Constitutional Court of Georgia; National Agency of State Property; Technical and Construction Supervision Agency; Georgian Public Broadcaster; National Statistics Office of Georgia; State Security Service of Georgia.
- The reports of 5 out of 12 collective public institutions failed to provide information on the closure and/or grounds for the closure of their sessions: the National Bank of Georgia, National Communications Commission, Supreme Election Commission of Adjara Autonomous Republic, Government and Supreme Council of the Autonomous Republic of Abkhazia.
- Quite often the courts do not issue copies of court judgments on the ground that classifying the personal data of the parties indicated in such decisions is related to a great deal of efforts of the court, which may ultimately hinder the administration of justice (Tbilisi City Court refused to issue information in 200 cases in 2019 with the above motivation).
Recommendations to the Parliament - in order to improve the so-called “10th of December reports,” the law should require public institutions to submit to the Parliament information including the following two aspects:
- Information on the refusal or partial satisfaction to issue information, as well as the factual and legal grounds for the closure of the sessions of collective public institutions;
- Reports on comparative analysis of the previous year.
Recommendations to the Human Rights and Civil Integration Committee of the Parliament:
- Develop a uniform report template for all public institutions;
- Investigate the reason why the common courts refuse to issue information and to find out whether it is due to a gap in the law or the lack of resources. In either case, develop a mechanism for solving the problem;
- If necessary, invite representatives of public institutions to the committee session reviewing the reports and enquire about issues identified in their reports;
- Publish a list of violator institutions that have either not submitted reports to Parliament at all or have submitted them in breach of timeframes.
The suggested opinions and recommendations, including the results of the study of agency reports, can be found on the organization's website