ბიოგრაფია

განათლება

  • სახელმწიფო მმართველობის ინსტიტუტი, სახელმწიფოს მართვა, 1996
  • საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი, ელექტრონული ტექნიკის მასალებისა და კომპონენტების ფიზიკა და ტექნოლოგია, 1994

 

სამუშაო გამოცდილება

  • საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრი, 2008 – 2008
  • კონფლიქტების მოგვარების საკითხების საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი, 2007 – 2008
  • საქართველოს პარლამენტი, წევრი, 2004 - 2007
  • საქართველოს ეროვნული უშიშროების საბჭოს აპარატი, სამსახურის უფროსი, დეპარტამენტის დირექტორი, 2002 – 2004
  • საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტრო, სამმართველოს უფროსის მოადგილე, უფროსი, დეპარტამენტის დირექტორის მოადგილე, 1997 – 2002
  • საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი, ასპირანტი, 1994 – 1997

საპარლამენტო საქმიანობა

კომიტეტი/ფრაქცია/პოლიტიკური ჯგუფი
  • უფრაქციო დეპუტატი 28.05.2021-დან
  • ფრაქციაევროპული საქართველო - მოძრაობა თავისუფლებისთვის“, წევრი 11.03.2019 – 11.12.2020
  • ფრაქციაევროპული საქართველო - მოძრაობა თავისუფლებისთვის“, წევრი 23.06.2017 – 11.03.2019
  • ფრაქციამოძრაობა თავისუფლებისთვის - ევროპული საქართველო“, წევრი 30.01.2017 – 23.06.2017
  • ფრაქციაევროპული საქართველო“, წევრი 13.01.2017 – 30.01.2017
  • ფრაქციაერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“, წევრი 18.11.2016 -  13.01.2017
  • ფრაქციაერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“, წევრი 21.10.2012 – 18.11.2016
  • ფრაქციაერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“, წევრი 07.06.2008 – 21.10.2012
  • ფრაქციანაციონალური მოძრაობა - დემოკრატები“, წევრი 24.04.2004 – 07.09.2007
  • ევროპასთან ინტეგრაციის კომიტეტი, წევრი 14.06.2021-დან
  • ევროპასთან ინტეგრაციის კომიტეტი, წევრი 17.05.2021 – 14.06.2021
  • აგრარულ საკითხთა კომიტეტი, წევრი 10.02.2020 – 11.12.2020
  • აგრარულ საკითხთა  კომიტეტი, წევრი 16.12.2019 – 10.02.2020
  • დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტი, წევრი 19.03.2019 – 16.12.2019
  • ევროპასთან ინტეგრაციის კომიტეტი, თავმჯდომარე 23.04.2004 – 07.09.2007

 

დელეგაციები/საბჭოები

  • საქართველოს პარლამენტის გენდერული თანასწორობის საბჭოს წევრი 15.11.2012 – 18.11.2016
  • საქართველოს ანტიკრიზისული საბჭოს წევრი 24.10.2008 – 21.10.2012
  • ნატოს საპარლამენტო ასამბლეა (NATO PA), სათადარიგო შემადგენლობა, საპარლამენტო დელეგაციის წევრი 07.09.2021-დან
  • ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეა (PACE), ძირითადი შემადგენლობა, საპარლამენტო დელეგაციის წევრი 29.12.2016 – 11.12.2020
  • საპარლამენტთაშორისო კავშირი (IPU), ძირითადი შემადგენლობა, საპარლამენტო დელეგაციის წევრი 29.12.2016 – 11.12.2020
  • ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეა, ძირითადი შემადგენლობა, საპარლამენტო დელეგაციის წევრი 21.11.2012 – 18.11.2016
  • საპარლამენტთაშორისო კავშირი (IPU), სათადარიგო შემადგენლობა, საპარლამენტო დელეგაციის წევრი 21.11.2012 – 18.11.2016
  • ეუთოს საპარლამენტო ასამბლეა, ძირითადი შემადგენლობა, საპარლამენტო დელეგაციის ხელმძღვანელი 15.07.2008 – 21.10.2012
  • საპარლამენტთაშორისო კავშირი (IPU), ძირითადი შემადგენლობა, საპარლამენტო დელეგაციის ხელმძღვანელი 15.07.2008 – 21.10.2012
  • ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეა, სათადარიგო შემადგენლობა, საპარლამენტო დელეგაციის წევრი 02.03.2007 – 07.09.2007
  • ევროკავშირი (საქართველო-ევროკავშირის საპარლამენტო თანამშრომლობის კომიტეტი),საპარლამენტო დელეგაციის ძირითადი შემადგენლობა, საპარლამენტო დელეგაციის ხელმძღვანელი 28.10.2004 – 07.09.2007
  • ევროკავშირი (საქართველო-ევროკავშირის საპარლამენტო თანამშრომლობის კომიტეტი),საპარლამენტო დელეგაციის ძირითადი შემადგენლობა, საპარლამენტო დელეგაციის ხელმძღვანელი 28.10.2004 – 07.09.2007

 

დეპუტატი არის კანონპროექტის თანაინიციატორი, რომლითაც ითხოვს გათავისუფლდნენ პასუხისმგებლობისაგან 2019 წლის 19-21 ივნისს განვითარებულ მოვლენებში მონაწილე პირები რომლებიც ბრალდებული/მსჯავრდებული არიან ამ კანონპროექტით გათვალისწინებული დანაშაულების ჩადენაში. კანონპროექტს საფუძვლად 2021 წლის 19 აპრილის შეთანხმება უდევს.

„ამნისტიის შესახებ“ 20.04.2021. N07-3/48/10.

დეპუტატმა მხარი არ დაუჭირა შალვა ნათელაშვილისთვის სადეპუტატო უფლებამოსილების შეწყვეტის საკითხს

07.02.2022. N2-1329/22/10. 

_______________________

დეპუტატმა მხარი არ დაუჭირა ბადრი ჯაფარიძისთვის სადეპუტატო უფლებამოსილების შეწყევტის საკითხს.

07.02.2022. N2-1326/22/10. 

_______________________

დეპუტატმა  მხარი არ  დაუჭირა კანონპროექტს, რომლითაც მოთხოვნილია აზარტული და მომდეგებიანი თამაშებისა და მათი რეკლამირების შეზღუდვა.

„ლატარიების, აზარტული და მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ ცვლილებათა პაკეტი 08.12.2021. 07-3/137/10.

_______________________

დეპუტატმა მხარი არ დაუჭირა კანონპროექტს, რომლითაც მოთხოვნილია დამოუკიდებელი სახელმწიფო ორგანოს, სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის გაუქმება და მის ნაცვლად ორი ახალი სამსახურის შექმნა.

„სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ 22.12.2021. 07-3/150/10.

________________________

დეპუტატმა მხარი არ დაუჭირა კანონპროექტს, რომლითაც მოთხოვნილია პასუხისმგებლობისაგან გათავისუფლდეს ყველა პირი, რომელმაც 2019 წლის 20-21 ივნისის მოვლენებთან დაკავშირებით, ამავე პერიოდში, ჩაიდინა დანაშაული. 

„ამნისტიის შესახებ“ კანონის პროექტი, 27.04.2021, N07-3/46/10.

დეპუტატი დაინტერესდა ლარის კურსის სტაბილურობით, მცირე და საშუალო ბიზნესის ხელშეწყობის პროგრამებით, საარსებო მინიმუმის დაანგარიშების წესითა და პენსიების ლიბერთი ბანკში გაცემის საკითხით.

ფაილის ნახვა

დეპუტატი დაინტერესდა განათლების სისტემაში განხორციელებული რეფორმებისთვის გამოყოფილი საბიუჯეტო თანხების ხარჯვის ეფექტიანობით.

ფაილის ნახვა

დეპუტატი დაინტერესდა ინფლაციის საკითხით, გარდა ამისა, არსებული მოგების გადასახადის მოდელის, ტურიზმის სექტორის სტიმულირებისა და ქვეყნის საგარეო ვალის მიმართულებებით.

ფაილის ნახვა

დეპუტატი დაინტერესდა დეოკუპაციასთან, მცოცავ ოკუპაციასთან და ანექსიასთან მიმართებით საგარეო საქმეთა სამინისტროს პოლიტიკით; გარდა ამისა, ნატოსა და ევროკავშირში ინტეგრაციის, ასევე აშშ-სთან თავისუფალი ვაჭრობის შეთანხმების გაფორმების საკითხით.

ფაილის ნახვა

გაწეული დანახარჯი

ფაილის ნახვა

დეკლარაცია

ფაილის ნახვა

დავით ბაქრაძე

X მოწვევა

საარჩევნო ფორმა

პარტიული სიით

წარმდგენი სუბიექტი

ბაქრაძე, უგულავა, ბოკერია-ევროპული საქართველო-მოძრაობა თავისუფლებისთვის

ამჟამინდელი პარტია

დამოუკიდებელი დეპუტატები

დაბადების თარიღი

1972-07-01

დეპუტატი
პარტიის ლოგო