ბიოგრაფია

განათლება

  • ლიდერობის განვითარება, ჰარვარდის ბიზნეს სკოლა, 2011
  • საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი, სახელმწიფო მართვა, 2005
  • ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, სამართალმცოდნეობა, 2004
  • საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი, სახელმწიფო მართვა, 2002

 

სამუშაო გამოცდილება 

  • ინოვაციებისა და განვითარების ფონდი, დამფუძნებელი, ანტიკორუფციული საკითხების ექსპერტი, 2016 - დღემდე
  • მპგსტრატეგია აღმაშენებელი“, დამფუძნებელი, თავმჯდომარე, 2016 - დღემდე
  • საქართველოს პარლამენტი, წევრი, 2012 - 2016
  • საქართველოს იუსტიციის მინისტრის მოადგილე, 2012 – 2012
  • საქართველოს იუსტიციის მინისტრის მოადგილე - სამოქალაქო რეესტრის სააგენტოს თავმჯდომარე, 2010 – 2012
  • საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს სამოქალაქო რეესტრის სააგენტოს თავმჯდომარე, 2006 – 2010
  • საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს სამოქალაქო რეესტრის სააგენტოს თავმჯდომარის მოადგილე, 2005 – 2006
  • საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს სამოქალაქო რეესტრის სააგენტოს ჩუღურეთის საპასპორტო და მოსახლეობის რეგისტრაციის სამსახურის უფროსი, 2005 – 2005
  • ინტერპოლის ეცბ ინსპექტორი, 2003 – 2004
  • საქართველოს ახალგაზრდა სახელმწიფო მოხელეთა ასოციაციათავმჯდომარე, 2001 - 2003

საპარლამენტო საქმიანობა

კომიტეტი/ფრაქცია/პოლიტიკური ჯგუფი

  • საპარლამენტო პოლიტიკური ჯგუფი „რეფორმების ჯგუფი“, წევრი 17-12-2021-დან
  • ფრაქციარეფორმების ჯგუფი“, წევრი 25.10.2021 – 26.11.2021
  • ფრაქციაშარლ მიშელის რეფორმების ჯგუფი“, წევრი 03.06.2021 – 25.10.2021
  • ფრაქციაერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“, წევრი 21.10.2012 – 10.05.2016 
  • საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტი, წევრი 04.04.2022
  • საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტი, წევრი 29.12.2021-დან
  • საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტი, წევრი 02.12.2021-დან
  • რეგიონული პოლიტიკისა და თვითმმართველობის კომიტეტი, წევრი 29.12.2021-04.04.2022
  • რეგიონული პოლიტიკისა და თვითმმართველობის კომიტეტი, წევრი 02.12.021 – 17.12.2021
  • საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტი, წევრი 10.06.2021 – 26.11.2021
  • რეგიონული პოლიტიკისა და თვითმმართველობის კომიტეტი, წევრი 10.06.2021 – 26.11.2021
  • საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტი, წევრი 13.05.2021 – 10.06.2021
  • რეგიონული პოლიტიკისა და თვითმმართველობის კომიტეტი, წევრი 13.05.2021 – 10.06.2021
  • განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის კომიტეტი, წევრი 13.05.2016-18.11.2016
  • ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალურ საკითხთა კომიტეტი, წევრი 13.05.2016-18.11.2016
  • საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტი, თავმჯდომარის მოადგილე 22.10.2012-10.05.2016
  • განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის კომიტეტი, წევრი 22.10.2012 – 10.05.2016

 

დელეგაციები/საბჭოები

  • ევრონესტის საპარლამენტო ასამბლეა (EURONEST PA), ძირითადი შემადგენლობა, საპარლამენტო დელეგაციის წევრი 30.12.2021-დან
  • საქართველოს პარლამენტის, მოლდოვის რესპუბლიკის პარლამენტისა და უკრაინის ვერხოვნა რადას საპარლამენტო ასამბლეა, საპარლამენტო დელეგაციის წევრი 30.12.2021-დან
  • საქართველოს პარლამენტის, მოლდოვის რესპუბლიკის პარლამენტისა და უკრაინის ვერხოვნა რადას საპარლამენტო ასამბლეა, საპარლამენტო დელეგაციის წევრი 07.09.2021 – 30.12.2021
  • ევრონესტის საპარლამენტო ასამბლეა (EURONEST PA), ძირითადი შემადგენლობა, საპარლამენტო დელეგაციის წევრი 07.09.2021 – 30.12.2021
  • ევროკავშირი (საქართველო-ევროკავშირის საპარლამენტო ასოცირების კომიტეტი), ძირითადი შემადგენლობა, საპარლამენტო დელეგაციის წევრი 28.10.2015 – 10.05.2016
  • ევროკავშირი (საქართველო-ევროკავშირის საპარლამენტო ასოცირების კომიტეტი), ძირითადი შემადგენლობა, საპარლამენტო დელეგაციის წევრი 29.04.2015 – 28.10.2015
  • ევროკავშირი (საქართველო-ევროკავშირის საპარლამენტო თანამშრომლობის კომიტეტი), ძირითადი შემადგენლობა, საპარლამენტო დელეგაციის წევრი 21.11.2012 – 29.04.2015

29.03.2022 - გიორგი ვაშაძემ ისაუბრა რეგიონში არსებულ გამოწვევებზე და ხელისუფლებას მოუწოდა ევროკავშირში ინტეგრაციის, უსაფრთხოებისა და მშვიდობის უზრუნველსაყოფად კონრეტული ნაბიჯების გადადგმა

15.02.2022 - გიორგი ვაშაძემ დადებითად შეაფასა პენსიონერთა სესხის პროცენტის დაბალანსების საკითხი. განაცხადა პენსიონერთა დახმარების ცხელი ხაზის შექმნის შესახებ

14.12.2021 - გიორგი ვაშაძემ მოუწოდა ქართულ ოცნებას შეასრულოს 19 აპრილის შეთანხმებით ნაკისრი ვალდებულებები

30.11.2021 - გიორგი ვაშაძემ უარყოფითად შეაფასა „მთავარი არხის“ დაჯარიმება, მოსამართლეთა დანიშვნები, ნუგზარ ფუტკარაძეზე ზეწოლა, მიხეილ სააკაშვილისადმი მოპყრობა და 19 აპრილის შეთანხმებიდან გასვლა

07.09.2021 - დეპუტატმა ისაუბრა წინასაარჩევნო პროცესთან დაკავშირებით და ხაზი გაუსვა პოლარიზაციის დასრულების აუცილებლობას

08.06.2021 - გიორგი ვაშაძემ აღნიშნა, რომ პარლამენტი არ არის ცინიზმის ადგილი. მადლობა გადაუხადა ოპოზიციურ პარტიებს, რომლებმაც ხელი მოაწერეს მიშელის შეთანხმებას. ისაუბრა შუქრუთის მოსახლეობის პრობლემებზე და მათ პროტესტზე

გიორგი ვაშაძემ მიიჩნია, რომ პოლიტიკურ პარტიებს შორის საერთაშორისო წარმომადგენლების ჩართულობით შეთანხება არის კრიზისის განსამუხტად გადადგმული პირველი ნაბიჯი

დეპუტატი არის კანონპროექტის თანაინიციატორი, რომლითაც ითხოვს  წვრილმანი ხულიგნობის განმეორებით ჩადენისთვის და  სამართალდამცავი ორგანოს თანამშრომლის მოთხოვნისადმი ერთხელ დაუმორჩილებლობის, ან ამ პირის სიტყვიერი შეურაცხყოფისთვის დადგენილი სანქციების შემცირებას.

„საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ“ 20.05.2021. N07-3/58/10.

____________________________

დეპუტატი არის კანონპროექტის თანაინიციატორი, რომლითაც ითხოვს საპენსიო მომსახურებაზე ექსკლუზიური უფლების გაუქმებას სს „ლიბერთი ბანკისთვის“.

„სახელმწიფო პენსიის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ 25.05.2021. N07-3/60/10.

____________________________

დეპუტატი არის კანონპროექტის თანაინიციატორი, რომლითაც ითხოვს ფაშიზმზე გამარჯვების დღე მაისის ნაცვლად 8 მაისი აღინიშნოს.

„საქართველოს ორგანულ კანონში „საქართველოს შრომის კოდექსი“ ცვლილების შეტანის შესახებ“, 13.04.2022. N07-3/194/10.

____________________________

დეპუტატი არის კანონპროექტის თანაინიციატორი, რომლითაც ითხოვსრომ მცირე შემოსავლიანი გადასახადის გადამხდელებს შეუმსუბუქდეთ საგადასახადო ტვირთი და გარკვეული ვადით (6 თვით) კვლავ ისარგებლონ საგადასახადო შეღავათით საშემოსავლო გადასახადის გადახდის ნაწილში.

„საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ“ 16.06.2021. N07-3/78/10.

____________________________

დეპუტატი არის იმ კონსტიტუციური კანონის პროექტის თანაინიციატორი, რომლითაც ითხოვს  2024 წელს  ჩასატარებელი საპარლამენტო არჩევნებისთვის საარჩევნო ბარიერი შემცირდეს 2%-მდე, ამავე პარლამენტისთვის ფრაქციის შესაქმნელად დადგენილი მინიმუმი განისაზღვროს 4 დეპუტატით და მომდევნო ორი მოწვევის პარლამენტმა გენერალური პროკურორი აირჩიოს სამ მეხუთედიანი უმრავლესობის მხარდაჭერით.

„საქართველოს კონსტიტუციაში ცვლილების შეტანის შესახებ“ საქართველოს კონსტიტუციურ კანონში ცვლილები შეტანის თაობაზე“ 29.06.2021, N07-3/92/10.

____________________________

დეპუტატი არის კანონპროექტის თანაინიციატორი, რომლითაც ითხოვს 2021 წლის 19 აპრილის შეთანხმების იმპლემენტაციის ნიშნად სასამართლო რეფორმის დაწყებას. ეს ითვალისწინებს რაიონული (საქალაქო) და სააპელაციო სასამართლოების თავმჯდომარეების, კოლეგიებისა და პალატების თავმჯდომარეების არჩევითობას, ცვლილებებს უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეთა წარდგენის წესში, მოსამართლეთა პერიოდული შეფასების სისტემის შემოღებას, იუსტიცის უმაღლესი საბჭოს ფუნქციონირების წესში ცვლილებებს და სხვა.

„საერთო სასამართლოების შესახებ“ საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ ცვლილებების პაკეტი, 01.12.2021. 07-3/130/10.

___________________________

დეპუტატი არის კანონპროექტის თანაინიციატორი, რომლითაც ითხოვს  2019 წლის 19-21 ივნისს ქალაქ თბილისში განვითარებული მოვლენების შედეგად დაზარალებულ პირთა მხარდაჭერასა და მათთვის მიყენებული ზიანის კომპენსირებას.

„2019 წლის 19-21 ივნისს ქ. თბილისში განვითარებული მოვლენების შედეგად დაზარალებულ პირთათვის კომპენსაციის გაცემის წესის შესახებ“ საქართველოს კანონის პროექტი 23.06.2021. N07-3/89/10.

__________________________

დეპუტატი არის კანონპროექტის თანაინიციატორი, რომლითაც ითხოვს საპენსიო მომსახურებაზე ექსკლუზიური უფლების გაუქმებას სს „ლიბერთი ბანკისთვის“.

 „სახელმწიფო პენსიის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ 25.05.2021. N07-3/60/10.

__________________________

დეპუტატი არის კანონპროექტის თანაინიციატორი, რომლითაც ითხოვს სახელმწიფო უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების ხელმძღვანელის (რექტორის) არჩევის წესის ცვლილებას. კერძოდ, პროექტის მიხედვით, ხელმძღვანელს (რექტორს), ნაცვლად აკადემიური საბჭოსა, აირჩევს ამავე უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებისა და მასში შემავალი დამოუკიდებელი სამეცნიერო-კვლევითი ერთეულების აკადემიური პერსონალი, ფარული კენჭისყრით. ამასთან კანონპროექტით მოთხოვნილია, რომ  ხელმძღვანელი (რექტორი) არ შეიძლება იყოს წარსულში განზრახ მძიმე ან განსაკუთრებით მძიმე დანაშაულის ჩადენისთვის ნასამართლევი პირი.

„უმაღლესი განათლების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ 02.06.2021. N07-3/70/10.

______________________________

დეპუტატი არის კანონპროექტის თანაინიციატორი, რომლითაც ითხოვს გათავისუფლდნენ პასუხისმგებლობისაგან 2019 წლის 19-21 ივნისს განვითარებულ მოვლენებში მონაწილე პირები რომლებიც ბრალდებული/მსჯავრდებული არიან ამ კანონპროექტით გათვალისწინებული დანაშაულების ჩადენაში. კანონპროექტს საფუძვლად 2021 წლის 19 აპრილის შეთანხმება უდევს.

„ამნისტიის შესახებ“ 20.04.2021. N07-3/48/10.

დეპუტატმა მხარი არ დაუჭირა ცესკოს თავმჯდომარისა და წევრების შერჩევის პროცედურის გამარტივებას.

„საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში ცვლილების შეტანის შესახებ“ 08.12.2021. 07-3/140/10.

_______________________

დეპუტატმა მხარი არ დაუჭირა კანონპროექტს, რომლითაც მოთხოვნილია პასუხისმგებლობისაგან გათავისუფლდეს ყველა პირი, რომელმაც 2019 წლის 20-21 ივნისის მოვლენებთან დაკავშირებით, ამავე პერიოდში, ჩაიდინა დანაშაული. 

„ამნისტიის შესახებ“ კანონის პროექტი, 27.04.2021, N07-3/46/10.

დეპუტატმა მოსთხოვა საგარეო საქმეთა მინისტრს წარმოადგინოს ანგარიში აზერბაიჯანის საზღვრის გახსნის მიზნით მის მიერ განხორციელებული საქმიანობის შესახებ.

ფაილის ნახვა

დეპუტატმა მოსთხოვა ფინანსთა მინისტრს ყველა იმ ინსტრუქციის წარმოდგენა, რომლითაც საბაჟოები ხელმძღვანელობენ რათა რუსეთის საზღვარზე არ იქნას გატარებული სანქცირებული ტვირთი.

ფაილის ნახვა

დეპუტატი დაინტერესდა სტუდენტების საერთო საცხოვრებლების რაოდენობითა და მდგომარეობით. აგრეთვე, რამდენი სტუდენტის მიღება შეუძლიათ აღნიშნულ საცხოვრებლებს.

ფაილის ნახვა

დეპუტატმა მოსთხოვა ჯანდაცვის მინისტრს იმერეთის რეგიონში არსებული სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული ყველა სამედიცინო დაწესებულების შესახებ ინფორმაციის წარმოდგენა.

ფაილის ნახვა

დეპუტატი დაინტერესდა 2021 წლის 1 თებერვლიდან 15 ივლისამდე კოვიდ სიკვდილიანობის ყოველდღიური მაჩვენებლით.

ფაილის ნახვა

დეპუტატმა მოსთხოვა ჯანდაცვის მინისტრს წარმოადგინოს „ლიბერთი ბანკთან“ პენსიების გაცემისთვის დადებული ხელშეკრულება.

ფაილის ნახვა

დეპუტატი დაინტერესდა ტექნიკური უნივერსიტეტის რექტორის ნასამართლოების შესახებ ინფორმაციით. მოსთხოვა განთლების მინისტრს წარმოადგინოს ამ საკითხთან დაკავშირებით მისი პოზიცია, აგრეთვე, რატომ არ შეხვდა პროტესტის მონაწილე სტუდენტებს.

ფაილის ნახვა

დეპუტატმა მოსთხოვა აღსრულების ეროვნულ ბიუროს წარმოადგინოს „მოვალეთა რეესტრში“ შეყვანილი იურიდიული და ფიზიკური პირების შესახებ შემდეგი ინფორმაცია: მოვალის საიდენტიფიკაციო ნომრის, მისამართის, რეესტრში რეგისტრაციის ნომრის, თარიღისა და რეგისტრაციის საფუძვლი

ფაილის ნახვა

დეპუტატმა მოსთხოვა ფინანასთა სამინისტროს წარმოადგინოს ფინანსთა მინისტრის 2021 წლის 26 აპრილის №95 ბრძანებით დამტკიცებული „მატერიალური და არამატერიალური ფორმით სავალდებულო მარკირების მომსახურების განმახორციელებელი პირის შესარჩევი კომისიის და ამ კომისიის აპ

ფაილის ნახვა

დეპუტატი დაინტერესდა თბილისის მერიასა და სხვადასხვა კომპანიას შორის ლურჯი მიკროავტობუსების გადაცემასთან დაკავშირებით დადებული ხელშეკრულების პირობების შესახებ ინფორმაციით.

ფაილის ნახვა

დეპუტატი დაინტერესდა შპს „ჯორჯიან მანგანეზში“ სპეციალური მმართველის დანიშვნიდან დღემდე სალიცენზიო და სანებართვო პირობების შესრულების შესახებ ინფორმაციით. აგრეთვე მოითხოვა სპეციალური მმართველის მიერ მომზადებული გეგმის შესრულებაზე სამინისტროს მონიტორინგის დ

ფაილის ნახვა

დეპუტატი დაინტერესდა საქართველოში შრომის ბაზარზე 2021 წლის მონაცემებით ეკონომიკურად აქტიური მოსახლეობის შესახებ ინფორმაციით.

ფაილის ნახვა

დეპუტატი დაინტერესდა სოციალურად დაუცველი სტატუსის მქონე პირთაგან თუ რამდენი არის შრომისუნარიანი, ხოლო მათგან რამდენი არის უმუშევარი (დაუსაქმებელი) და რამდენი დასაქმებული.

ფაილის ნახვა

დეპუტატი დაინტერესდა ლარის კურსის სტაბილურობით, მცირე და საშუალო ბიზნესის ხელშეწყობის პროგრამებით, საარსებო მინიმუმის დაანგარიშების წესითა და პენსიების ლიბერთი ბანკში გაცემის საკითხით.

ფაილის ნახვა

დეპუტატი დაინტერესდა განათლების სისტემაში განხორციელებული რეფორმებისთვის გამოყოფილი საბიუჯეტო თანხების ხარჯვის ეფექტიანობით.

ფაილის ნახვა

დეპუტატი დაინტერესდა ინფლაციის საკითხით, გარდა ამისა, არსებული მოგების გადასახადის მოდელის, ტურიზმის სექტორის სტიმულირებისა და ქვეყნის საგარეო ვალის მიმართულებებით.

ფაილის ნახვა

დეპუტატი დაინტერესდა დეოკუპაციასთან, მცოცავ ოკუპაციასთან და ანექსიასთან მიმართებით საგარეო საქმეთა სამინისტროს პოლიტიკით; გარდა ამისა, ნატოსა და ევროკავშირში ინტეგრაციის, ასევე აშშ-სთან თავისუფალი ვაჭრობის შეთანხმების გაფორმების საკითხით.

ფაილის ნახვა

გაწეული დანახარჯი

ფაილის ნახვა

დეკლარაცია

ფაილის ნახვა

გიორგი ვაშაძე

X მოწვევა

საარჩევნო ფორმა

პარტიული სიით

წარმდგენი სუბიექტი

„გიორგი ვაშაძე - სტრატეგია აღმაშენებელი“

ამჟამინდელი პარტია

„გიორგი ვაშაძე - სტრატეგია აღმაშენებელი“

დაბადების თარიღი

1981-07-08

დეპუტატი
პარტიის ლოგო