ბიოგრაფია

განათლება

  • ოტო-ვონ გუერიკის უნივერსიტეტი, B. Sc in Management, 2003
  • ბათუმის ტექნიკური უნივერსიტეტი, ფაკულტეტი-ეკონომიკა, 1996 - 1999
  • გაცვლითი პროგრამა "Freedom Support Act"-ის გამარჯვებული-გაცვლითი სასწავლო კურსი დეკორას სკოლაში, 1995 - 1996
  • ბათუმის №1 საშუალო სკოლა, 1985 - 1995

 

სამუშაო გამოცდილება

  • თბილისის საკრებულოს წევრი, 2014 - 2017
  • საქართველოს რესპუბლიკური პარტიის მდივანი, 2013 - 2013
  • საქართველოს რესპუბლიკური პარტიის თავმჯდომარე, 2013 - დღემდე
  • ჰაინრიჰ ბიოლის ფონდი სამხრეთ სამხრეთ კავკასიის რეგიონული ბიურო, პროგრამირების კოორდინატორი, თემები-ქალების გაძლიერება, უმცირესობების უფლებები, კონფლიქტები. 2010 - 2013
  • აჭარის ა/რ უმაღლესი საბჭოს წევრი, საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის წევრი, 2004 - 2008
  • ოტო-ვონ გუერიკის უნივერსიტეტი, 1999 - 2003
  • აჭარის ა/რ უზენაესი საბჭოს ადამიანის უფლებათა და საკონსტიტუციო საკითხთა მუდმივი კომისიის თანამშრომელი, 1997 - 1999

 

 

საპარლამენტო საქმიანობა

კომიტეტი/ფრაქცია/პოლიტიკური ჯგუფი

  • ფრაქცია „რეფორმების ჯგუფი“, თავმჯდომარე 25.10.2021 – 26.11.2021
  • ფრაქცია „შარლ მიშელის რეფორმების ჯგუფი“, თავმჯდომარე 03.06.2021 – 25.10.2021
  • დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტი, წევრი 29.12.2021-დან
  • დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტი, წევრი 02.12.2021 – 17.12.2021
  • განათლებისა და მეცნიერების კომიტეტი, წევრი 02.12.2021 – 17.12.2021
  • განათლებისა და მეცნიერების კომიტეტი, წევრი 10.06.2021 – 26.11.2021
  • დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტი, წევრი 10.06.2021 – 26.11.2021
  • რეგიონული პოლიტიკისა და თვითმმართველობის კომიტეტი, წევრი 13.05.2021 – 10.06.2021
  • ევროპასთან ინტეგრაციის კომიტეტი, წევრი 13.05.2021 – 10.06.2021

 

დელეგაციები/საბჭოები

  • გენდერული თანასწორობის მუდმივმოქმედი საპარლამენტო საბჭოს წევრი 31.05.2021-დან
  • დემოკრატიისა და ეკონომიკური განვითარების ორგანიზაციის - სუამის საპარლამენტო ასამბლეა (GUAM PA), ძირითადი შემადგენლობა, საპარლამენტო დელეგაციის წევრი 30.12.2021-დან
  • ევროკავშირი-საქართველოს საპარლამენტო ასოცირების კომიტეტი (EU-GEORGIA PAC), სათადარიგო შემადგენლობა, საპარლამენტო დელეგაციის წევრი 07.09.2021 – 30.12.2021
  • დემოკრატიისა და ეკონომიკური განვითარების ორგანიზაციის - სუამის საპარლამენტო ასამბლეა (GUAM PA), ძირითადი შემადგენლობა, საპარლამენტო დელეგაციის წევრი 07.09.2021 – 30.12.2021

 

 

29.03.2022 - ხათუნა სამნიძემ ისაუბრა ალტ-ინფოს მოწოდებებზე, შეაფასა ის პრორუსულ და ღიად ანტისახელმწიფოებრივ დაჯგუფებად და მოუწოდა ხელისუფლებას მათ შესაჩერებლად ქმედითი ნაბიჯების გადადგმისკენ

01.03.2022 - ხათუნა სამნიძემ ისაუბრა საქართველოდან უკრაინის ელჩის გაწვევაზე. ამასთან. დეპუტატმა პრემიერ-მინისტრის განცხადებები შეაფასა უარყოფითად

01.02.2022 - დეპუტატი გამოეხმაურა უკრაინის მხარდამჭერ რეზოლუციას და ხელისუფლებას მიუთითა ტექსტში რუსეთის ფედერაციის ჩაწერის აუცილებლობაზე

16.11.2021 - დეპუტატმა მოუწოდა ხელისუფლებას პოლიტიკური რადიკალიზაციის განმუხტვისკენ

02.11.2021 - ხათუნა სამნიძე არ ეთანხმება ოპოზიციონერი დეპუტატების პარლამენტიდან გასვლას. აუცილებლად მიაჩნია საკონსტიტუციო რეფორმის დროულად და კონსენსუსის საფუძველზე გატარება

08.06.2021 - ხათუნა სამნიძემ აღნიშნა, რომ აუცილებელია დაიწყოს შარლ მიშელის შეთანხმების შესრულება

25.05.2021 - ხათუნა სამნიძე

დეპუტატი არის კანონპროექტის თანაინიციატორი, რომლითაც ითხოვს  წვრილმანი ხულიგნობის განმეორებით ჩადენისთვის და  სამართალდამცავი ორგანოს თანამშრომლის მოთხოვნისადმი ერთხელ დაუმორჩილებლობის, ან ამ პირის სიტყვიერი შეურაცხყოფისთვის დადგენილი სანქციების შემცირებას.

„საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ“ 20.05.2021. N07-3/58/10.

______________________

დეპუტატი არის კანონპროექტის თანაინიციატორი, რომლითაც ითხოვს საპენსიო მომსახურებაზე ექსკლუზიური უფლების გაუქმებას სს „ლიბერთი ბანკისთვის“.

„სახელმწიფო პენსიის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ 25.05.2021. N07-3/60/10.

______________________

დეპუტატი არის დადგენილების პროექტის ინიციატორი, რომლითაც განისაზღვრება სახელმწიფო პოლიტიკა სქესისა და გენდერის ნიშნით ნებისმიერი სახის დისკრიმინაციასთან ბრძოლისა და რეალური თანასწორობის ხელშეწყობის კუთხით.

„საქართველოს გენდერული თანასწორობის სახელმწიფო კონცეფციის“ დამტკიცების შესახებ“ N07-3/181/10. 22.03.2022.

______________________

დეპუტატი არის კანონპროექტის თანაინიციატორი, რომლითაც ითხოვს ფაშიზმზე გამარჯვების დღე მაისის ნაცვლად 8 მაისი აღინიშნოს.

„საქართველოს ორგანულ კანონში „საქართველოს შრომის კოდექსი“ ცვლილების შეტანის შესახებ“, 13.04.2022. N07-3/194/10.

______________________

დეპუტატი არის იმ კონსტიტუციური კანონის პროექტის თანაინიციატორი, რომლითაც ითხოვს  2024 წელს  ჩასატარებელი საპარლამენტო არჩევნებისთვის საარჩევნო ბარიერი შემცირდეს 2%-მდე, ამავე პარლამენტისთვის ფრაქციის შესაქმნელად დადგენილი მინიმუმი განისაზღვროს 4 დეპუტატით და მომდევნო ორი მოწვევის პარლამენტმა გენერალური პროკურორი აირჩიოს სამ მეხუთედიანი უმრავლესობის მხარდაჭერით.

„საქართველოს კონსტიტუციაში ცვლილების შეტანის შესახებ“ საქართველოს კონსტიტუციურ კანონში ცვლილები შეტანის თაობაზე“ 29.06.2021, N07-3/92/10.

______________________

დეპუტატი არის კანონპროექტის თანაინიციატორი, რომლითაც ითხოვს  2019 წლის 19-21 ივნისს ქალაქ თბილისში განვითარებული მოვლენების შედეგად დაზარალებულ პირთა მხარდაჭერასა და მათთვის მიყენებული ზიანის კომპენსირებას.

„2019 წლის 19-21 ივნისს ქ. თბილისში განვითარებული მოვლენების შედეგად დაზარალებულ პირთათვის კომპენსაციის გაცემის წესის შესახებ“ საქართველოს კანონის პროექტი 23.06.2021. N07-3/89/10.

______________________

დეპუტატი არის კანონპროექტის თანაინიციატორი, რომლითაც ითხოვს დადგინდეს ადმინისტრაციული პასუხისმგებლობა ევროპის კავშირის, ჩრდილოატლანტიკური ხელშეკრულების ორგანიზაციის ოფიციალური სიმბოლოს, ან სხვა საერთაშორისო ორგანიზაციისა თუ ქვეყნის ოფიციალური სიმბოლოს შებღალვისთვის, რომლის წევრიც არის საქართველო, ან აქვს დიპლომატიური ურთიერთობა და რომელიც არის საჯარო დაწესებულებებზე, საჯარო დაწესებულების წინ ან საჯარო დაწესებულების შენობაში.

„საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ“ 21.07.2021. N07-3/98/10.

დეპუტატმა მხარი არ დაუჭირა შალვა ნათელაშვილისთვის სადეპუტატო უფლებამოსილების შეწყვეტის საკითხს

07.02.2022. N2-1329/22/10. 

___________________________

დეპუტატმა მხარი არ დაუჭირა ბადრი ჯაფარიძისთვის სადეპუტატო უფლებამოსილების შეწყვეტის საკითხს

07.02.2022. N2-1326/22/10. 

___________________________

დეპუტატმა მხარი არ დაუჭირა კანონპროექტს, რომლითაც მოთხოვნილია პასუხისმგებლობისაგან გათავისუფლდეს ყველა პირი, რომელმაც 2019 წლის 20-21 ივნისის მოვლენებთან დაკავშირებით, ამავე პერიოდში, ჩაიდინა დანაშაული. 

„ამნისტიის შესახებ“ კანონის პროექტი, 27.04.2021, N07-3/46/10.

დეპუტატი დაინტერესდა რუსეთის ფედერაციის რამდენმა მოქალაქემ გადმოკვეთა სახელმწიფო საზღვარი 2021-2022 წლებში

ფაილის ნახვა

დეპუტატი დაინტერესდა აქვს თუ არა სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურს პარლამენტთან ურთიერთთანამშრომლობის ხელშეკრულება გაფორმებული და არიან თუ არა ე.წ. ოდეერები პარლამენტში.

ფაილის ნახვა

დეპუტატი დაინტერესდა ქალაქ თბილისის მუნიციპალიტეტის ტერიტორიაზე არსებული სასაფლაოების ტერიტორიის ზომითა და კვადრატული ერთეულის ფასით.

ფაილის ნახვა

დეპუტატმა მოსთხოვა მუნიციპალიტეტებს წარმოადგინონ მერიის მიერ დაფუძნებული ა(ა)იპ - ების ჩამონათვალი და მათი 2021 წლის დამტკიცებული ბიუჯეტები და საშტატო ნუსხები.

ფაილის ნახვა

დეპუტატი დაინტერესდა 2021 წლის ოქტომბრის მდგომარეობით რამდენ სოფელს მიეწოდება ინტერნეტი და 2022 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტით რამდენი სოფლის ჩართვაა გათვალისწინებული ინტერნეტიზაციის პროგრამაში

ფაილის ნახვა

დეპუტატი დაინტერესდა თუ რა ნაბიჯები იდგმება მიწების პრივატიზაციის მიზნით

ფაილის ნახვა

დეპუტატი დაინტერესდა თუ რა პროექტები დაფინანსდა „აწარმოე საქართველოში“ პროგრამის ფარგლებში 2020-2021 წლის განმავლობაში

ფაილის ნახვა

დეპუტატმა მოითხოვა ქონების ეროვნული სააგენტოს მართვაში არსებული ლიკვიდური, გადახდისუუნარო და მომგებიანი საწარმოების კლასიფიკაციის, შემცირებისა და რეორგანიზაციის გეგმის წარმოდგენა

ფაილის ნახვა

დეპუტატი დაინტერესდა „განახლებული რეგიონების“ პროექტის ფარგლებში გამოყოფილი სახსრებისა და დაფინანსებული პროექტების შესახებ ინფორმაციით

ფაილის ნახვა

დეპუტატი დაინტერესდა სსიპ რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოსთვის 2022 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტიდან გამოყოფილი სახსრების შესახებ დეტალური ინფორმაციით

ფაილის ნახვა

დეპუტატი დაინტერესდა პარლამენტის შენობის წინ დამონტაჟებული რკინის ჯვრისთვის გაცემულია თუ არა მშენებლობის ნებართვა და აპირებს თუ არა შესაბამისი სამსახური მის დემონტაჟს

ფაილის ნახვა

დეპუტატი დაინტერესდა სააგენტოს მართვაში არსებული საწარმოების ჩამონათვლით. აგრეთვე, მოითხოვა იმ კომპანიების ნუსხა, რომელთა გაუქმება უნდა განხორციელდეს პარტნიორთა/აქციონერთა გადაწყვეტილებით.

ფაილის ნახვა

დეპუტატმა მოითხოვა ინფორმაცია პროგრამა „განახლებული რეგიონების“ ფარგლებში ჩატარებული სამუშაოების და ტენდერების შესახებ.

ფაილის ნახვა

დეპუტატი დაინტერესდა თუ რატომ გაძვირდა გაზის ტარიფი 2022 წლიდან.

ფაილის ნახვა

დეპუტატმა მოითხოვა მუნიციპალიტეტების 2022 წლის ბიუჯეტის და მათ მიერ დაფუძნებული სსიპ-ების, ა(ა)იპ-ებისა და შპს-ების შესახებ ინფორმაციის წარმოდგენა.

ფაილის ნახვა

დეპუტატი დაინტერესდა ქვეშეთი-კობის მაგისტრალის მშენებლობისთვის ხელშეკრულებით გათვალისწინებული სამუშაოების შესრულების ვადებითა და უკვე ჩატარებული სამუშაოების შესახებ ინფორმაციით.

ფაილის ნახვა

დეპუტატი დაინტერესდა აღმოსავლეთ-დასავლეთის მაგისტრალის რიკოთის მონაკვეთის მშენებლობის შესახებ ინფორმაციით.

ფაილის ნახვა

დეპუტატი დაინტერესდა თუ რატომ ჭიანურდება ძირულა-ხარაგაული-მოლითი-ფონა-ჩუმათელეთის საავტომობილო გზის მშენებლობა.

ფაილის ნახვა

დეპუტატი დაინტერესდა ლარის კურსის სტაბილურობით, მცირე და საშუალო ბიზნესის ხელშეწყობის პროგრამებით, საარსებო მინიმუმის დაანგარიშების წესითა და პენსიების ლიბერთი ბანკში გაცემის საკითხით.

ფაილის ნახვა

დეპუტატი დაინტერესდა განათლების სისტემაში განხორციელებული რეფორმებისთვის გამოყოფილი საბიუჯეტო თანხების ხარჯვის ეფექტიანობით.

ფაილის ნახვა

დეპუტატი დაინტერესდა ინფლაციის საკითხით, გარდა ამისა, არსებული მოგების გადასახადის მოდელის, ტურიზმის სექტორის სტიმულირებისა და ქვეყნის საგარეო ვალის მიმართულებებით.

ფაილის ნახვა

დეპუტატი დაინტერესდა დეოკუპაციასთან, მცოცავ ოკუპაციასთან და ანექსიასთან მიმართებით საგარეო საქმეთა სამინისტროს პოლიტიკით; გარდა ამისა, ნატოსა და ევროკავშირში ინტეგრაციის, ასევე აშშ-სთან თავისუფალი ვაჭრობის შეთანხმების გაფორმების საკითხით.

ფაილის ნახვა

გაწეული დანახარჯი

ფაილის ნახვა

დეკლარაცია

ფაილის ნახვა

ხათუნა სამნიძე

X მოწვევა

საარჩევნო ფორმა

პარტიული სიით

წარმდგენი სუბიექტი

ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა

ამჟამინდელი პარტია

რესპუბლიკური პარტია

დაბადების თარიღი

1978-11-28

დეპუტატი
პარტიის ლოგო