ბიოგრაფია

განათლება

  • ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, სამართალმცოდნეობა, 1996

 

სამუშაო გამოცდილება

  • IDLO International Development law Organization - მთავარი იურიდიული მრჩეველი, 2016 - 2020
  • საქართველოს პარლამენტი, წევრი, 2012 - 2016
  • საქართველოს კონტროლის პალატის თავმჯდომარე, 2008 - 2012
  • საქართველოს ადმინისტრაციულ - ტერიტორიულ ერთეულებში (ახმეტის, გურჯაანის, დედოფლისწყაროს, თელავის, ლაგოდეხის, საგარეჯოს, სიღნაღისა და ყვარლის მუნიციპალიტეტები) სახელმწიფო რწმუნებული - გუბერნტორი, 2008 - 2008
  • საქართველოს პარლამენტი, წევრი, 2004 - 2008
  • იუსტიციის სამინისტრო, მინისტრის მოადგილე, 2003 - 2004
  • საქართველოს პარლამენტის საპროცედურო საკითხთა და წესების კომიტეტი, უფროსი სპეციალისტი, წამყვანი სპეციალისტი, იურიდიული დეპარტამენტის წამყვანი სპეციალისტი, განყოფილების გამგე, დეპარტამენტის უფროსი, 1997 - 2004

  • საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს საგამოძიებო დეპარტამენტის თბილისის საგამოძიებო სამმართველო, 1996 - 1997

 

საპარლამენტო საქმიანობა

კომიტეტი/ფრაქცია/პოლიტიკური ჯგუფი

  • ფრაქციაერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“ - გაერთიანებული ოპოზიციაძალა ერთობაშია“, თავმჯდომარის მოადგილე 31.05.2021-დან
  • ფრაქციაერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“, თავმჯდომარის მოადგილე 21.10.2012 – 18.11.2016
  • ფრაქციანაციონალური მოძრაობა - დემოკრატები“, წევრი 24.04.2004 – 19.02.2008
  • საპროცედურო საკითხთა და წესების კომიტეტი, წევრი 21.06.2021-დან
  • იურიდიულ საკითხთა კომიტეტი, წევრი 21.06.2021 – 19.11.2021
  • იურიდიულ საკითხთა კომიტეტი, თავმჯდომარის მოადგილე 10.07.2015 – 18.11.2016
  • დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტი, წევრი 10.07.2013 – 18.11.2016
  • დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტი, წევრი 04.02.2013 – 28.03.2013
  • იურიდიულ საკითხთა კომიტეტი, წევრი 22.10.2012 – 10.07.2015
  • იურიდიულ საკითხთა კომიტეტი, თავმჯდომარე 23.04.2004 – 18.02.2008

 

დელეგაციები/საბჭოები

  • საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის სათათბირო ორგანო - ხაზინადართა საბჭოს წევრი 15.05.2004 – 19.02.2008
  • შავი ზღვის ეკონომიკური თანამშრომლობის საპარლამენტო ასამბლეა (PABSEC), სათადარიგო შემადგენლობა, საპარლამენტო დელეგაციის წევრი 07.09.2021-დან
  • ევრონესტის საპარლამენტო ასამბლეა (EURONEST PA), ძირითადი შემადგენლობა, საპარლამენტო დელეგაციის წევრი 07.09.2021-დან
  • შავი ზღვის ეკონომიკური თანამშრომლობის საპარლამენტო ასამბლეა (PABSEC), სათადარიგო შემადგენლობა, საპარლამენტო დელეგაციის წევრი 12.06.2015 – 04.03.2016
  • ეუთოს საპარლამენტო ასამბლეა, სათადარიგო შემადგენლობა, საპარლამენტო დელეგაციის წევრი 21.11.2012 – 18.11.2016
  • ნატოს საპარლამენტო ასამბლეა, საპარლამენტო დელეგაციის სათადარიგო შემადგენლობა, საპარლამენტო დელეგაციის წევრი 02.03.2007 – 19.02.2008

 

დეპუტატი არის კანონპროექტის ინიციატორი, რომლითაც ითხოვს  შეზღუდვების დაწესებას იმ პირებისთვის, ვინც მონაწილეობენ საქართველოსა და უკრაინის მიმართ აგრესიაში. ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ნამყოფი უცხოელების ქვეყანაში შემოსვლის წესში ცვლილებებსა და სანქციების გამკაცრებას ამ მიმართულებით.

„ოკუპირებული ტერიტორიების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ 20.04.2022. N07-3/198/10.

დეპუტატმა მხარი არ დაუჭირა შალვა ნათელაშვილისთვის სადეპუტატო უფლებამოსილების შეწყვეტის საკითხს

07.02.2022. N2-1329/22/10. 

__________________________

დეპუტატმა მხარი არ დაუჭირა ბადრი ჯაფარიძისთვის სადეპუტატო უფლებამოსილების შეწყვეტის საკითხს.

07.02.2022. N2-1326/22/10. 

__________________________

დეპუტატმა მხარი არ დაუჭირა კანონპროექტს, რომლითაც მოთხოვნილია პასუხისმგებლობისაგან გათავისუფლდეს ყველა პირი, რომელმაც 2019 წლის 20-21 ივნისის მოვლენებთან დაკავშირებით, ამავე პერიოდში, ჩაიდინა დანაშაული. 

„ამნისტიის შესახებ“ კანონის პროექტი, 27.04.2021, N07-3/46/10

დეპუტატმა მოითხოვა ჯანდაცვის სამინისტროში მოქმედი „ექსპერტიზის პროგრამის“ შესახებ სამართლებრივი აქტებისა და სხვა ინფორმაციის წარმოდგენა.

ფაილის ნახვა

დეკლარაცია

ფაილის ნახვა

ლევან ბეჟაშვილი

X მოწვევა

საარჩევნო ფორმა

პარტიული სიით

წარმდგენი სუბიექტი

ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა

ამჟამინდელი პარტია

ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა

დაბადების თარიღი

1974-11-09

დეპუტატი
პარტიის ლოგო