ბიოგრაფია

განათლება

  • ცენტრალური ევროპის უნივერსიტეტი, ადამიანის უფლებების სამართალი, 2004
  • თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, სამართალმცოდნეობა, 2003

 

სამუშაო გამოცდილება
  • „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“ - პოლიტიკური მდივანი, 2016 - 2021
  • საქართველოს პარლამენტი, წევრი, 2008 - 2016
  • საქართველოს ეროვნული უშიშროების საბჭო, დეპარტამენტის დირექტორი, 2007 - 2008
  • საქართველოს უშიშროების საბჭო - დეპარტამენტის დირექტორი, 2007 - 2008
  • თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, ლექტორი - მედია სამართალი, 2005 - 2007
  • თავისუფლების ინსტიტუტი, აღმასრულებელი დირექტორი, 2004 - 2007
  • ილია ჭავჭავაძის სახელობის უნივერსიტეტი, ლექტორი - ადამიანის უფლებების საფუძვლები, 2004 - 2007
  • ბრიტანული არასამთავრობო ორგანიზაცია Article XIX, ინტერნი, 2004 - 2004
  • თავისუფლების ინსტიტუტი, იურისტი, 2001 - 2003
  • სტუდენტური თვითმმართველობის ასოციაცია, 1999 - 2000

 

 

საპარლამენტო საქმიანობა

კომიტეტი/ფრაქცია/პოლიტიკური ჯგუფი

  • ფრაქცია „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“ - გაერთიანებული ოპოზიცია „ძალა ერთობაშია“, წევრი 31.05.2021-დან
  • ფრაქცია „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“, წევრი 21.10.2012 – 18.11.2016
  • ფრაქცია „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“, წევრი 07.06.2008 – 21.10.2012
  • ევროპასთან ინტეგრაციის კომიტეტი, წევრი 21.06.2021-დან
  • ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტი, წევრი 07.03.2013 – 18.11.2016
  • საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტი, თავმჯდომარის მოადგილე 22.10.2012 – 18.11.2016
  • საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტი, თავმჯდომარე 26.12.2008 – 21.10.2012
  • იურიდიულ საკითხთა კომიტეტი, თავმჯდომარის მოადგილე 26.06.2008 – 21.10.2012
  • დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტი, წევრი 11.06.2008 – 26.12.2008

 

დელეგაციები/საბჭოები
  • ევროკავშირი-საქართველოს საპარლამენტო ასოცირების კომიტეტი (EU-GEORGIA PAC), სათადარიგო შემადგენლობა. საპარლამენტო დელეგაციის წევრი 07.09.2021-დან
  • ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეა (PACE), სათადარიგო შემადგენლობა. საპარლამენტო დელეგაციის წევრი 07.09.2021-დან
  • ეუთოს საპარლამენტო ასამბლეა, ძირითადი შემადგენლობა. საპარლამენტო დელეგაციის წევრი 21.11.2012 – 18.11.2016
  • ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეა, ძირითადი შემადგენლობა - საპარლამენტო დელეგაციის წევრი 24.03.2009 – 21.10.2012
  • ეუთოს საპარლამენტო ასამბლეა, ძირითადი შემადგენლობა - საპარლამენტო დელეგაციის წევრი 26.12.2008 – 21.10.2012


  • ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეა, ძირითადი შემადგენლობა - საპარლამენტო დელეგაციის წევრი 26.12.2008 – 24.03.2009

 

  • ევროკავშირი (საქართველო-ევროკავშირის საპარლამენტო თანამშრომლობის კომიტეტი), ძირითადი შემადგენლობა - საპარლამენტო დელეგაციის წევრი 15.07.2008 – 21.10.2012
  • ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეა, სათადარიგო შემადგენლობა - საპარლამენტო დელეგაციის წევრი 15.07.2008 – 26.12.2008

 

 

დეპუტატი არის კანონპროექტის ინიციატორი, რომლითაც ითხოვს  შეზღუდვების დაწესებას იმ პირებისთვის, ვინც მონაწილეობენ საქართველოსა და უკრაინის მიმართ აგრესიაში. ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ნამყოფი უცხოელების ქვეყანაში შემოსვლის წესში ცვლილებებსა და სანქციების გამკაცრებას ამ მიმართულებით.

„ოკუპირებული ტერიტორიების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ 20.04.2022. N07-3/198/10.

დეპუტატმა მხარი არ დაუჭირა ახალი საჯარო სამართლის იურიდიული პირის სივრცითი და ქალაქთმშენებლობითი განვითარების სააგენტოს შექმნას, რითაც გაიზარდა ადმინისტრაციული ხარჯები.

„საქართველოს სივრცის დაგეგმარების, არქიტექტურული და სამშენებლო საქმიანობის კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ“ N07-2/125/10. 23.02.2022.

________________________

დეპუტატმა მხარი არ დაუჭირა შალვა ნათელაშვილისთვის სადეპუტატო უფლებამოსილების შეწყვეტის საკითხს

07.02.2022. N2-1329/22/10. 

________________________

დეპუტატმა მხარი არ დაუჭირა ბადრი ჯაფარიძისთვის სადეპუტატო უფლებამოსილების შეწყვეტის საკითხს

07.02.2022. N2-1326/22/10. 

________________________

დეპუტატმა მხარი არ დაუჭირა კანონპროექტს, რომლითაც მოთხოვნილია პასუხისმგებლობისაგან გათავისუფლდეს ყველა პირი, რომელმაც 2019 წლის 20-21 ივნისის მოვლენებთან დაკავშირებით, ამავე პერიოდში, ჩაიდინა დანაშაული. 

„ამნისტიის შესახებ“ კანონის პროექტი, 27.04.2021, N07-3/46/10.

დეკლარაცია

ფაილის ნახვა

აკაკი მინაშვილი

X მოწვევა

საარჩევნო ფორმა

პარტიული სიით

წარმდგენი სუბიექტი

ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა

ამჟამინდელი პარტია

ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა

დაბადების თარიღი

1980-09-24

დეპუტატი
პარტიის ლოგო