ბიოგრაფია

განათლება

  • მოსკოვის სახელმწიფო ინსტიტუტი, საერთაშორისო ურთიერთობები, 1981

 

სამუშაო გამოცდილება

  • საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრი, 2008 – 2012
  • საქართველოს კულტურის მინისტრი, 2008 -2008
  • საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე, 2008 -2008
  • სსრკ საგარეო საქმეთა სამინისტროს დიპლომატიური აკადემია, 1988 – 1991
  • სსრკ საგარეო სამეთა სამინისტროს კოსმოსის და ბირთვული შეიარაღების განყოფილება, 1986 – 1988
  • სსრკ დელეგაციის წევრი ჟენევის განიარაღების კონფერეციაზე, 1982 – 1988
  • სსრკ საგარეო საქმეთა სამინისტროს საერთაშორისო ორგანიზაციების განყოფილება, 1981 - 1986

საპარლამენტო საქმიანობა

კომიტეტი/ფრაქცია/პოლიტიკური ჯგუფი

  • უფრაქციო პარლამენტის წევრი 26.11.2021-დან
  • ფრაქციარეფორმების ჯგუფი“, წევრი 25.10.2021 – 26.11.2021
  • ფრაქციაშარლ მიშელის რეფორმების ჯგუფი“, წევრი 03.06.2021 – 25.10.2021
  • კულტურის კომიტეტის წევრი 29.11.2021-დან
  • საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის წევრი 29.11.2021-დან
  • კულტურის კომიტეტის წევრი 10.06.2021 – 26.11.2021
  • საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის წევრი 10.06.2021 – 26.11.2021
  • კულტურის კომიტეტის წევრი 24.05.2021 – 10.06.2021

 

დელეგაციები/საბჭოები

დეპუტატი არის იმ კონსტიტუციური კანონის პროექტის თანაინიციატორი, რომლითაც ითხოვს  2024 წელს  ჩასატარებელი საპარლამენტო არჩევნებისთვის საარჩევნო ბარიერი შემცირდეს 2%-მდე, ამავე პარლამენტისთვის ფრაქციის შესაქმნელად დადგენილი მინიმუმი განისაზღვროს 4 დეპუტატით და მომდევნო ორი მოწვევის პარლამენტმა გენერალური პროკურორი აირჩიოს სამ მეხუთედიანი უმრავლესობის მხარდაჭერით.

„საქართველოს კონსტიტუციაში ცვლილების შეტანის შესახებ“ საქართველოს კონსტიტუციურ კანონში ცვლილები შეტანის თაობაზე“ 29.06.2021, N07-3/92/10.

______________________________

დეპუტატი არის კანონპროექტის თანაინიციატორი, რომლითაც ითხოვს  2019 წლის 19-21 ივნისს ქალაქ თბილისში განვითარებული მოვლენების შედეგად დაზარალებულ პირთა მხარდაჭერასა და მათთვის მიყენებული ზიანის კომპენსირებას.

 

„2019 წლის 19-21 ივნისს ქ. თბილისში განვითარებული მოვლენების შედეგად დაზარალებულ პირთათვის კომპენსაციის გაცემის წესის შესახებ“ საქართველოს კანონის პროექტი 23.06.2021. N07-3/89/10.

დეპუტატმა მხარი არ დაუჭირა ახალი საჯარო სამართლის იურიდიული პირის სივრცითი და ქალაქთმშენებლობითი განვითარების სააგენტოს შექმნას, რითაც გაიზარდა ადმინისტრაციული ხარჯები.

„საქართველოს სივრცის დაგეგმარების, არქიტექტურული და სამშენებლო საქმიანობის კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ“ N07-2/125/10. 23.02.2022.

__________________________________

დეპუტატმა მხარი არ დაუჭირა შალვა ნათელაშვილისთვის სადეპუტატო უფლებამოსილების შეწყვეტის საკითხს

07.02.2022. N2-1329/22/10. 

__________________________________

დეპუტატმა მხარი არ დაუჭირა ბადრი ჯაფარიძისთვის სადეპუტატო უფლებამოსილების შეწყვეტის საკითხს.

07.02.2022. N2-1326/22/10. 

__________________________________

დეპუტატმა მხარი არ დაუჭირა კანონპროექტს, რომლითაც მოთხოვნილია პასუხისმგებლობისაგან გათავისუფლდეს ყველა პირი, რომელმაც 2019 წლის 20-21 ივნისის მოვლენებთან დაკავშირებით, ამავე პერიოდში, ჩაიდინა დანაშაული. 

„ამნისტიის შესახებ“ კანონის პროექტი, 27.04.2021, N07-3/46/10.

დეპუტატი დაინტერესდა ლარის კურსის სტაბილურობით, მცირე და საშუალო ბიზნესის ხელშეწყობის პროგრამებით, საარსებო მინიმუმის დაანგარიშების წესითა და პენსიების ლიბერთი ბანკში გაცემის საკითხით.

ფაილის ნახვა

დეპუტატი დაინტერესდა განათლების სისტემაში განხორციელებული რეფორმებისთვის გამოყოფილი საბიუჯეტო თანხების ხარჯვის ეფექტიანობით.

ფაილის ნახვა

დეპუტატი დაინტერესდა ინფლაციის საკითხით, გარდა ამისა, არსებული მოგების გადასახადის მოდელის, ტურიზმის სექტორის სტიმულირებისა და ქვეყნის საგარეო ვალის მიმართულებებით.

ფაილის ნახვა

დეპუტატი დაინტერესდა დეოკუპაციასთან, მცოცავ ოკუპაციასთან და ანექსიასთან მიმართებით საგარეო საქმეთა სამინისტროს პოლიტიკით; გარდა ამისა, ნატოსა და ევროკავშირში ინტეგრაციის, ასევე აშშ-სთან თავისუფალი ვაჭრობის შეთანხმების გაფორმების საკითხით.

ფაილის ნახვა

გრიგოლ ვაშაძე

X მოწვევა

საარჩევნო ფორმა

პარტიული სიით

წარმდგენი სუბიექტი

ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა

ამჟამინდელი პარტია

დამოუკიდებელი დეპუტატები

დაბადების თარიღი

1958-07-19

დეპუტატი
პარტიის ლოგო