მეცხრე მოწვევის პარლამენტმა ვერ მოაგვარა მედიკამენტებზე ხელმისაწვდომობის პრობლემა
წლებია საქართველოს მთავრობა საუბრობს მედიკამენტებზე მოსახლეობის ხელმისაწვდომობის გაზრდის საჭიროებაზე. პერიოდულად ამ საკითხზე აპელირებს არაერთი პოლიტიკური პარტია. პარლამენტის, როგორც პოლიტიკის ძირითადი მიმართულებების განმსაზღვრელის როლი პრობლემის მოგვარებაში არსებითია. მხოლოდ პარლამენტია უფლებამოსილი ამ სფეროში საკანონმდებლო ცვლილებები მიიღოს, აგრეთვე, გასცეს მთავრობის მიმართ რეკომენდაციები და აკონტროლოს კანონის აღსრულების პროცესი.
სტატისტიკის ეროვნული ბიუროს მონაცემების მიხედვით, 2013 წლის შემდგომ 2019 წლამდე მედიკამენტების ფასები 50%-ზე მეტად გაიზარდა. ეს ტენდენცია ყოველწლიურად მზარდია. საერთაშორისო ფონდი „კურაციოს“ მიერ ჩატარებული კვლევის მიხედვით კი, საქართველოში ოჯახის ჯანდაცვის ხარჯების ძირითადი წილი მედიკამენტებზე მოდის და 69%-ს შეადგენს. ჯანდაცვის მთლიან დანახარჯში მედიკამენტებზე დანახარჯის წილი 36% არის (2016 წლის მაჩვენებლით). ევროპის ქვეყნებთან შედარებით საქართველო ფარმაცევტული დანახარჯის წილით ჯანდაცვის მთლიან დანახარჯში მოწინავე ადგილს იკავებს.
პარლამენტში ამ საკითხთან დაკავშირებით 2019 წლის მარტში დაიწყო ნააკ-ის პროცედურა თემაზე: ხარისხიანი სამკურნალო საშუალებების ხელმისაწვდომობა საქართველოში. ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალურ საკითხთა კომიტეტის მიზანი იყო შეემოწმებინა „წამლისა და ფარმაცევტული საქმიანობის შესახებ“ კანონის აღსრულება. კანონში ბოლო მასშტაბური რეფორმა 2009 წელს განხორციელდა.
ჯანდაცვის კომიტეტში შექმნილ სამუშაო ჯგუფს ნააკ-ის ფარგლებში უნდა შეემუშავებინა მიდგომა, რომლითაც სამართლიანი ბალანსი მიიღწეოდა, ერთი მხრივ, მედიკამენტების ხელმისაწვდომისა და, მეორე მხრივ, ფარმაცევტული ბიზნესის სამეწარმეო თავისუფლებას შორის. დარგის ექსპერტების მოსაზრებით, ევროპული ქვეყნები ფარმაცევტული საქმიანობის მიმართ გარკვეულ რეგულაციებს აწესებენ, რათა სახელმწიფოებმა შეასრულონ მათი სოციალური ვალდებულებები.
სამუშაო ჯგუფმა ბოლო სხდომა 2019 წლის ოქტომბერში ჩაატარა. მას შემდგომ ერთი წელია გასული და პარლამენტის ვებგვერდზე მხოლოდ ძირითადი მიგნებებისა და რეკომენდაციების სამუშაო ვერსია არის გამოქვეყნებული. მეცხრე მოწვევის პარლამენტს არ შეუმუშავებია შესაბამისი პოლიტიკის დოკუმენტი ან საკანონმდებლო ცვლილებები, რომელიც მოაგვარებდა მედიკამენტებზე ხელმისაწვდომობის პრობლემას.

The Parliament of the IX Convocation Failed to Solve the Problem of Access to Medicine
The parliament of the ninth convocation has finished its work in such a way that the state policy regarding medicines is still not defined. The problem of access to medicines remains one of today’s greatest concerns after the 2009 reform as Parliament has failed to use effective legislative and control levers to address the problem.
For years, the Georgian government has been talking about the need to increase the population's access to medicines. Periodically, a number of political parties appeal to this issue. The role of parliament as the definer of the main directions of policy in solving the problem is essential. Only parliament is authorized to make legislative changes in this area, as well as to make recommendations to the government and oversee the law enforcement process.
According to the National Bureau of Statistics, after 2013, until 2019, the prices of medicines have increased by more than 50%. This trend is growing every year. According to a study conducted by the International Foundation "Curatio", the main share of family health expenditures in Georgia falls on medicines and is 69%. The share of spending on medicines in total health care expenditure is 36% (as of 2016). Compared to European countries, Georgia is the leader in the share of pharmaceutical expenditures in total health expenditures.
In March 2019, the procedure of post-legislative scrutiny was launched in the Parliament on the topic: Access to quality medicines in Georgia. The goal of the Health Care and Social Issues Committee was to oversee the enforcement of the Law on Medicines and Pharmaceutical Activities. The last large-scale reform of the law was implemented in 2009.
The working group set up in the Health Care and Social Issues Committee within the post-legislative scrutiny procedure aimed to develop an approach that would provide a fair balance between the access to medicines and entrepreneurial freedom of the pharmaceutical business. According to industry experts, European countries impose certain regulations on pharmaceutical activities in order for states to fulfill their social obligations.
The last meeting of the working group was held in October 2019. Since then, one year has passed and only the working version of the main findings and recommendations has been published on the Parliament website. The Parliament of the Ninth Convocation did not develop a relevant policy document or legislative changes that would solve the problem of access to medicines.