მართლმსაჯულების ხარვეზების გამოსწორება ხორვატიაში: დნმ-ის პროფილების შეერთება და დროებით შენახვა ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს იურისპრუდენციაში
გიზიარებთ ანდრეი ბოჟინოვსკის სტატიას: “მართლმსაჯულების ხარვეზების გამოსწორება ხორვატიაში: დნმ-ის პროფილების შეერთება და დროებით შენახვა ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს იურისპრუდენციაში”.
ანდრეი ბოჟინოვსკი არის სამართლის ექსპერტი ჩრდილოეთ მაკედონიიდან და ჩვენი “სასამართლო რეფორმატორთა საერთაშორისო ქსელის (INJR)” წევრი.
სტატია ეხება:
- დნმ-ის მონაცემების გამოყენება სამართალდამცავი ორგანოების მიერ.
- ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს მიერ დნმ-ის მონაცემების დამუშავება.
- დნმ-ის მონაცემების სტატუსი ხორვატიის ეროვნულ სისხლის სამართლის კანონმდებლობაში.
სტატიის ავტორები პასუხობენ დნმ-ის მონაცემების შენახვის და გამოყენების გამო გავრცელებულ წუხილებს, განსაკუთრებით არა მსაჯვრდებულების შემთხვევებში. ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს მიერ დანერგილი “მარპერის” ტესტი უზრუნველყოფს დნმ-ის არარელევანტური მონაცემების წაშლას და ადგენს ბალანსს დანაშაულის პრენეციის მიზანსა და პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობის უფლებას შორის.

Correcting Miscarriages of Justice in Croatia: Accession and Time-Limited Retention of DNA Profiles in the Jurisprudence of the European Court of Human Rights
We are thrilled to share the article by Andrej Bozhinovksi : "Correcting Miscarriages of Justice in Croatia: Accession and Time-Limited Retention of DNA Profiles in the Jurisprudence of the European Court of Human Rights”.
Andrej Bozhinovski - judicial expert from North Macedonia is a member of our International Network of Judicial Reformers (INJR).
This article explores:
- DNA data use by law enforcement agencies.
- The European Court of Human Rights' handling of DNA data.
- DNA data's status within Croatian national criminal legislation.
The authors address concerns regarding DNA data retention, use, and time limits in law enforcement databases, especially for those not convicted. The "Marper" test, introduced by the European Court of Human Rights, ensures the removal of irrelevant DNA data, striking a balance between crime prevention and privacy rights.