„ქართულმა ოცნებამ“ უნდა უზრუნველყოს ევროკომისიის 12 რეკომენდაციის შესრულება სამოქალაქო საზოგადოების სათანადო ჩართულობით
ევროკომისიის რეკომენდაციების მეათე პუნქტი ავალდებულებს ხელისუფლებას, რეკომენდაციებზე მუშაობის პროცესში, ყველა დონეზე უზრუნველყოს სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობა. მონაწილეობის შეზღუდვის ნებისმიერი მცდელობა, მით უფრო ვიწრო პარტიული შეფასებების თუ პარტიის წევრთა გემოვნების საბაბით, აღიქმება ამ პირობის დარღვევად.
საზოგადოებას შევახსენებთ, რომ ევროკომისიის 12 პუნქტიანი რეკომენდაციების შესასრულებლად მმართველი პარტიის მიერ შექმნილ სამუშაო ჯგუფებში რამდენიმე საზოგადოებრივ ორგანიზაციას თავიდანვე, ფორმალური საფუძვლებით, არ მიეცა ჩართვის შესაძლებლობა და პარლამენტის კომიტეტის მიერ განისაზღვრა არასამთავრობო ორგანიზაციების მკაცრად ლიმიტირებული წარმომადგენლობა.
მოგვიანებით, პარლამენტის კომიტეტის მიერ შემოთავაზებული ფორმის დაცვით წარდგენილ ორგანიზაციას, "სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოებას" (ISFED) არ მიეცა საარჩევნო რეფორმის სამუშაო ჯგუფის შეხვედრაში მონაწილეობის უფლება. ამგვარი მიდგომა წინააღმდეგობაშია ევროკომისიის რეკომენდაციების მე-10 პუნქტთან, მოკლებულია ყოველგვარ დასაბუთებას, ამჟღავნებს ქართული ოცნების მხრიდან პროცესის შიდაპარტიულ განხილვებთან გაიგივებას, და ამავდროულად ემსახურება ორგანიზაციის ISFED დისკრედიტაციის მცდელობას.
სამოქალაქო საზოგადოების ინკლუზიური ჩართულობა სამუშაო პროცესებში არ გულისხმობს პარტიული ინტერესების შესაბამისად ჩართულობას, არამედ გულისხმობს ყველას, მათ შორის კრიტიკული აზრის გამომხატველი, ასევე ჯგუფის რომელიმე წევრისთვის არასასურველი პირების ჩართულობასაც. პარლამენტის თავმჯდომარის განმარტებით,[1] ორგანიზაციას ISFED ჯგუფში მონაწილეობის შესაძლებლობა არ მიეცა, რადგან ის ცოტა ხნით ადრე შეუერთდა სამოქალაქო საზოგადოების ნაწილის საპროტესტო მოთხოვნას ე.წ. ტექნიკური მთავრობის ჩამოყალიბების შესახებ, რაც საქართველოს მიერ ევროკავშირის წევრობის კანდიდატი ქვეყნის სტატუსის ვერმიღებას მოჰყვა. საზოგადოებრივ ორგანიზაციას აქვს სრული თავისუფლება მმართველი პოლიტიკური ძალისგან მოითხოვოს პოლიტიკური პასუხისმგებლობა ჩავარდნილი პოლიტიკური პროცესის გამო. ამ საფუძველით კი სახელმწიფო ინსტიტუტში შექმნილ ინკლუზიურ ფორმატში ჩართულობის ხელშეშლა პარტიის სუბიექტური გადაწყვეტილებაა, რაც შლის ზღვარს სახელმწიფოსა და მმართველ პარტიას შორის.
ამასთან, სამუშაო ჯგუფის ხელმძღვანელის პირადი გადაწყვეტილებით[2], პარლამენტის თავმჯდომარის შეხედულებით[3], ან სხვა რაიმე არასამართლებრივი მიზეზით კონკრეტული ორგანიზაციის ჯგუფში არდაშვება წარმოადგენს პარლამენტის რეგლამენტის დარღვევას. სამუშაო ჯგუფის შემადგენლობის განსაზღვრა იურიდიული კომიტეტის კომპეტენციას წარმოადგენს. ჯგუფის ხელმძღვანელი არ არის უფლებამოსილი გადასინჯოს კომიტეტის გადაწყვეტილება და განსხვავებულად განსაზღვროს ჯგუფის შემადგენლობა. იურიდიულ კომიტეტში საარჩევნო საკითხებთან დაკავშირებული სამუშაო ჯგუფი 4 აგვისტოს შეიქმნა.[4] კომიტეტის გადაწყვეტილებით, ჯგუფის შემადგენლობაში საზოგადოებრივი ორგანიზაციებისთვის 2 კვოტა განისაზღვრა, რომელთა დასახელება აღმოსავლეთ პარტნიორობის სამოქალაქო საზოგადოების ფორუმის საქართველოს ეროვნული პლატფორმის მიერ უნდა მომხდარიყო. სწორედ ამ წესით იქნა დასახელებული ჯგუფის წევრად ორგანიზაცია ISFED და ხსენებულ გადაწყვეტილებაში რაიმე ცვლილება არ ყოფილა შეტანილი კანონით დადგენილი წესით.[5]
„დემოკრატიის ინდექსი - საქართველო" მოუწოდებს „ქართულ ოცნებას":
- შეასრულოს ევროკაშირის რეკომენდაციების მე-10 პუნქტი და ყველა დონეზე უზრუნველყოს სამოქალაქო საზოგადოების ფართო ჩართულობა ევროკომისიის რეკომენდაციებით გათვალისწინებულ საკითხებზე გადაწყვეტილების მიღების პროცესში.
- დაუშვას "სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება" ISFED საარჩევნო საკითხებზე შექმნილ სამუშაო ჯგუფში.

Georgian Dream must ensure the implementation of the twelve recommendations of the European Commission with the appropriate involvement of civil society
The tenth priority, stipulated in the recommendations of the European Commission, obliges the authorities to ensure the involvement of NGOs at all levels within the process of working on the recommendations. Any attempt to prevent such participation, especially under the pretext of narrow partisan opinions ​​or tastes of party members, will be deemed a violation of this requirement.
We would like to remind the public that several public organizations were not granted the opportunity to participate in the activity of the working groups created by the ruling party to implement the twelve-point recommendations of the European Commission, and the parliamentary committee strictly limited the representation of non-governmental organizations.
Later, the "International Society for Fair Elections and Democracy" (ISFED), nominated in accordance with the form proposed by the parliamentary committee, was not allowed to participate in the meeting of the group working on the electoral reform. This approach contradicts the tenth item of the recommendations of the European Commission, is devoid of any justification, confirms that the Georgian Dream identifies the process with internal party discussions, and is also an attempt to discredit the ISFED.
Inclusive involvement of non-governmental organizations in the working processes does not imply the involvement based on partisan interests, but rather welcomes the participation of everyone, including those with critical views or persons who might be undesirable to any member of the group. According to the Speaker of the Parliament,[1] the reason why the ISFED was not allowed to the group was that the organization just a few days earlier had joined the protest of several NGOs demanding the formation of the so-called technical government, following Georgia's failure to receive the status of a candidate country for EU membership. A public organization has complete freedom to demand political responsibility from the ruling political power for the failed political process, and blocking the participation of the organization in the inclusive format created within the state institution on this very ground is a subjective decision of the political party, which erases the line between the state and the ruling party.
In addition, the non-admission of a specific organization to the group on a personal decision of the head of the working group,[2] an opinion of the Speaker of the Parliament,[3] or any other unlawful reasons is a violation of the Rules of Procedure of the Parliament. Making decisions on the composition of the working group falls within the competence of the Legal Issues Committee. The head of the group does not have the right to review the decision of the Committee or otherwise determine the composition of the group. The working group on electoral issues was established within the Legal Issues Committee on August 4.[4] By the decision of the Committee, the group provided two quotas for public organizations that ought to have been nominated by the Georgian Civil Society National Platform for the Eastern Partnership Forum. This is how the ISFED was presented to the group, and since then the decision has not been changed in the manner as prescribed by law.[5]
The "Democracy Index - Georgia" calls on the Georgian Dream to:
• Fulfill the tenth requirement stipulated in the EU recommendations and ensure the wide involvement of NGOs at all levels in the decision-making process on issues envisaged by the European Commission's recommendations.
• Admit the "International Society for Fair Elections and Democracy" (ISFED) to the working group on electoral issues.