პარლამენტმა COVID-19-ის კრიზისის დროს არ უნდა შეწყვიტოს ფუნქციონირება
პანდემიასთან გამკლავებას საქართველოს მთავრობა პრემიერ-მინისტრის ხელმძღვანელობით შექმნილი საკოორდინაციო საბჭოს ყოველდღიური შეკრებისა და საზოგადოებისთვის ინფორმაციის რეგულარული მიწოდებით ამ დრომდე წარმატებით ახერხებს. ხოლო, ვირუსის გავრცელების წინააღმდეგ ბრძოლის საქმეში საქართველოს პარლამენტის მონაწილეობა ნომინალურია და შემოიფარგლება მხოლოდ ცალკეული დეპუტატის მიერ გამართული საინფორმაციო ბრიფინგებით. ასევე, საკოორდინაციო საბჭოს მუშაობაში პარლამენტის ერთი წარმომადგენელი მონაწილეობს, რაც პარლამენტის მანდატის ეფექტიან აღსრულებად ვერ ჩაითვლება.
შექმნილი უპრეცედენტო პანდემიის მდგომარეობა სერიოზულ ზიანს აყენებს ქვეყნის ეკონომიკის მრავალ დარგს და ადამიანთა კეთილდღეობას. ამას ემატება ის, რომ საქმე გვაქვს ახალ კორონა ვირუსთან, რომლის შესახებ სპეციალისტებისთვის ცოტა რამ არის ცნობილი, და მასთან გამკლავების და მის მიერ გამოწვეული ზიანის შემცირების თუ აღმოფხვრის გზების ძიება სერიოზულ გამოწვევას წარმოადგენს მსოფლიოს ყველაზე განვითარებული ქვეყნებისთვისაც კი.
ამ ფონზე კიდევ უფრო მნიშვნელოვანია პარლამენტმა არათუ არ შეაჩეროს თავისი საქმიანობა, არამედ იქცეს ახალ კორონა ვირუსთან ბრძოლის გზების დასახვის, ქვეყნის ეკონომიკისთვის მიყენებული ზიანის შემცირების, შემოსავლის გარეშე დარჩენილი მოსახლეობის დახმარების, საზოგადოების განსაკუთრებით მოწყვლადი წევრების მხარდაჭერის საკითხებზე საჯარო მსჯელობის სივრცედ.
პარლამენტის როლი არ შემოიფარგლება მხოლოდ საგანგებო მდგომარეობის გამოცხადებითა და მთავრობისთვის მთელი რიგი საგანგებო ფუნქციების დელეგირებით, როგორც ეს საქართველოში მოხდა. დემოკრატიულ საზოგადოებაში პარლამენტის როლი და დანიშნულება გულისხმობს, რომ საგანგებო ვითარებაშიც პარლამენტი რჩება ყველაზე მაღალი ლეგიტიმაციის ხალხის წარმომადგენლობით ორგანოდ და აგრძელებს საგანგებო რეჟიმში მუშაობას, როგორც კანონშემოქმედების, ისე მთავრობაზე ზედამხედველობის კუთხით და ასევე, საზოგადოებისთვის მნიშვნელოვან საკითხებზე საჯარო დებატების სივრცედ.
დღეს არსებულ ვითარებაში საქართველოს პარლამენტი უნდა განიხილავდეს და ზედამხედველობდეს რიგ საკითხებს, რაც ამ დროისთვის უკვე გამოიკვეთა როგორც პრობლემური საკითხები:
- ვირუსის დასაძლევად და მისგან წარმოშობილი საფრთხეების გასანეიტრალებლად საზოგადოებრივი ჯანდაცვის, ეკონომიკისა და ფინანსების მიმართულებით სტრატეგიის დასახვა. ამ დრომდე არ არსებობს მთავრობის ანტიკრიზისული გეგმა და საგანგებო ბიუჯეტი, რომელმაც უნდა უპასუხოს როგორც ეკონომიკურ კრიზისს, ისე შემოსავლის გარეშე დარჩენილთათვის მყისიერი მხარდაჭერის საჭიროებას;
- ლარის რეკორდულად გაუფასურების პრობლემა და გამოსავლის გზების ძიება, ეროვნული ბანკის პრეზიდენტთან ერთად საკითხის განხილვით;
- სხვა შესაძლო პრობლემები, რომლებიც ამ დროისთვის საჯაროდ ცნობილი არ გამხდარა.
ამდენად, საგანგებო ვითარების დროს, რაც მთავრობისთვის უჩვეულოდ ფართო უფლებამოსილებების მინიჭებას გულისხმობს და სერიოზულ რისკებს შეიცავს დემოკრატიისა და ადამიანის უფლებებისთვის, მთავრობა პარლამენტის ზედამხედველობის მიღმაა დატოვებული.
კარგ მაგალითად მხოლოდ ერთი კომიტეტის მიერ 2020 წლის 20 მარტს ჩატარებული სხდომა შეიძლება იქნას მოყვანილი. დიასპორისა და კავკასიის საკითხთა კომიტეტმა განიხილა მსოფლიოში გამოცხადებული პანდემიის გამო შექმნილი ვითარებისა და ამ კუთხით საზღვარგარეთ მცხოვრები/მყოფი საქართველოს მოქალაქეებისა და დიასპორელების მდგომარეობა და მოუსმინა საგარეო საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენლებს.
რეკომენდაცია:
- პარლამენტმა კომიტეტების და ასეთი საჭიროების წარმოქმნისას, პლენარული სხდომების ფორმატებში, განაახლოს საგანგებო რეჟიმში მუშაობა, ვირუსით ინფიცირების თავიდან აცილებასთან დაკავშირებული ყველა რეკომენდაციის შესრულებით (მუშაობის ონლაინ ფორმატები, დისტანციის დაცვა, პირადი ჰიგიენისა და გახშირებული დეზინფექციის საშუალებების უზრუნველყოფა და სხვა).
- პარლამენტმა უზრუნველყოს საგანგებო მდგომარეობასთან დაკავშირებული ყველა კრიტიკული მნიშვნელობის საკითხზე მსჯელობა როგორც სტრატეგიის განსაზღვრის, ისე მთავრობაზე ზედამხედველობის კუთხით.
- იმსჯელოს დროებითი ერთობლივი კომისიის, კომიტეტის ან სხვა ფორმატში სამუშაო ჯგუფის შექმნის მიზანშეწონილობაზე, რომლის ფარგლებშიც ჯანდაცვის, ფინანსების, ეკონომიკისა და განათლების მიმართულებით შემუშავდება პოლიტიკა და მთავრობასთან ერთად აქტიურად განაწილდება სამოქმედო ღონისძიებები;
- მოიწვიოს და მოუსმინოს ეროვნული ბანკის პრეზიდენტს, ფინანსთა და ეკონომიკის მინისტრებს და სხვა რელევანტურ პირებს მთავრობიდან არსებული ვითარების შესწვალის მიზნით, რომელიც არსებობს პანდემიის შედეგად და განიხილოს პრევენციული გეგმები საფრთხეების მინიმიზების მიზნით;
- საზოგადოების ინფორმირების მიზნით პარლამენტის თავმჯდომარემ რეგულარულად, ბრიფინგის ფორმატში, მიაწოდოს ინფორმაცია საზოგადოებას პარლამენტის მიერ გატარებული ღონისძიებების შესახებ პანდემიასთან ბრძოლის ფარგლებში.

The Parliament should not stop functioning amidst the crisis of COVID-19
The parliament stopped working following the declaration of the national emergency in the country on March 21, 2020. Neither in the way of committee, plenary or any other format of hearing does the parliament function; nor is it engaged in the deliberation of the important issues or drawing up the strategies relating to the pandemic.
The Georgian Government, under the supervision of the Prime Minister, succeeds, so far, in combating pandemic by regular meetings of the Coordination Council and informing the public, while the share of the work done by the Georgian Parliament in this regard is quite nominal and is only limited by occasional press briefings done by several parliament members. The fact that one member of the parliament attends the sittings of the coordination council, cannot be deemed as effective exercise of the whole parliamentary mandate.
The unprecedented situation of the pandemic seriously affects a wide range of sectors of economy and human well-being. The situation gets even more precarious when the world faces the new type of Coronavirus, that is little known by the specialists and combat and defeat it on the one hand and finding effective ways of reducing the harm resulted by the grave economic disruption on the other is a great challenge even for all of the developed countries in the world.
In this situation it becomes more important to the Parliament of Georgia to be the venue of the public debate on the issues in relation with the defeating the virus and reducing the economic damage, helping the most vulnerable and those who are left without incomes.
The role of the parliament is not limited just to declaring the state of emergency and delegating a whole lot of powers to the government as it happened in Georgia. In a democratic society even in the state of the national emergency the parliament remains the representative body of the people with its highest legitimacy and continues its work during emergency in law making as well as in government oversight.
In the current situation the Georgian Parliament should deliberate and oversee a whole lot of issues emerged today as challenging and problematic, for example,
- setting the strategic plans in defeating the virus and reducing the harm caused by it in public health care, economy, and finances;
- finding the ways to stop inflation of the Georgian currency in cooperation with the National Bank;
- many more emerging issues yet to become the public concerns.
Thus, during the state of emergency when the government is given unusually vast power to rule the country, and by doing so, at some point it is running the risk of threatening democracy and human rights, the parliament has completely left it without any level of oversight.
Only one committee hearing can be mentioned as a good example, held on March 20, 2020. The Committee of the Issues of the Diaspora and the Caucasus deliberated the situation resulted from the pandemic worldwide and in this regard, discussed the conditions of Georgian citizens and diaspora representatives being abroad at the moment. The committee listened to the representative of the Ministry of the Foreign Affairs.
Recommendations:
The parliament should resume the plenary and committee hearings or work in other formats as necessary during the emergency and following all the recommendations to prevent virus infection and transmission of it (online working, distancing, personal hygiene, providing disinfection of the parliament area in a proper timing, etc).
The parliament should deliberate all the issues of critical importance pertaining to the emergency including strategic issues of combating and defeating the virus as well as the oversight of the government.
The Parliament should consider the reasonableness of setting up the temporary joint commission, committee or working group in any other format in order to set the policy towards the public health care, finances, economy, and the education in this framework and distribute the carrying out measures among the parliament and the government.
The Parliament should invite and listen to the President of the National Bank, the Minister of the Finances and Economy, and other respective government officials to study the current situation and discuss the preventive plans to minimize the threats.
To regularly update the public on the measures carried out by the parliament to combat pandemic, the Chair of the Parliament should conduct the press briefings regularly.