ოპოზიციის მხოლოდ ოთხი დეპუტატის შესვლა ვერ მოაგვარებს ერთპარტიულობის პრობლემას საქართველოს პარლამენტში
ამ დროისთვის საქართველოს პარლამენტში შესულია და საპარლამენტო საქმიანობაში მონაწილეობს ოპოზიციური პოლიტიკური პარტიის მხოლოდ 4 პარლამენტის წევრი. 2021 წლის 5 იანვრის რიგგარეშე სესიაზე პარლამენტმა ცნო „პატრიოტთა ალიანსის“ პარტიული სიის სამი წევრის: დავით ზილმიფიანის, ფრიდონ ინჯიასა და გელა მიქაძის სადეპუტატო უფლებამოსილება. საპარლამენტო მანდატზე უარი არ უთქვამს და სადეპუტატო უფლებამოსილების შესრულებას შეუდგა „პატრიოტთა ალიანსის“ წევრი ავთანდილ ენუქიძეც.
ოპოზიციის მხოლოდ ოთხი დეპუტატის შესვლა ვერ მოაგვარებს ერთპარტიულობის პრობლემას საქართველოს პარლამენტში. ოპოზიცია ოთხი დეპუტატის შემადგენლობით ვერ შექმნის ფრაქციას, რაც გამორიცხავს მათ მიერ პარლამენტის რეგლამენტით გათვალისწინებული მთელი რიგი ინსტრუმენტების გამოყენების შესაძლებლობას.
შესაბამისად, თუ პარლამენტი დააკმაყოფილებს ოპოზიციის დანარჩენი წევრების მოთხოვნას უფლებამოსილების შეწყვეტის შესახებ, ოპოზიციის ოთხი დეპუტატის არსებობის პირობებშიც კი, პარლამენტი 94 წევრის შემადგენლობით კვლავ უუნარო იქნება განახორციელოს შემდეგი კონსტიტუციური პროცედურები:
- ვერ მოხერხდება საკონსტიტუციო ცვლილებების მიღება. კონსტიტუციის გადასინჯვას სულ მცირე 113 დეპუტატის მხარდაჭერა სჭირდება;
- თუ პრეზიდენტი დაარღვევს კონსტიტუციას ან მის ქმედებებში დანაშაულის ნიშნები გამოიკვეთება,პარლამენტი ვერ გამოუცხადებს პრეზიდენტს იმპიჩმენტს. პრეზიდენტის იმპიჩმენტს სულ მცირე 100 დეპუტატის მხარდაჭერა სჭირდება;
- ვერ მიიღებს კონსტიტუციურ კანონს, რომელიც უკავშირდება ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენას. ამგვარი კანონის მიღებას სულ მცირე 100 დეპუტატის მხარდაჭერა სჭირდება.
ვინაიდან ოთხი დეპუტატის პირობებში შეუძლებელია ოპოზიციური ფრაქციის შექმნა, ოპოზიცია ვერ შეძლებს განახორციელოს შემდეგი უფლებამოსილებები:
- არ იქნება წარმოდგენილი ნდობის ჯგუფში. ნდობის ჯგუფის წევრებს მხოლოდ ფრაქციები ასახელებენ;
- ვერ მოახერხებს საგამოძიებო კომისიის შექმნას. საგამოძიებო კომისიის შექმნის შესახებ საკითხის ინიცირებას 30 დეპუტატის მხარდაჭერა სჭირდება, ხოლო კომისია იქმნება 50 პარლამენტის წევრის მხარდაჭერით. შესაბამისად, ოთხი დეპუტატი არ არის საკმარისი ოპოზიციის მიერ საგამოძიებო კომისიის შექმნის საკითხის დასაყენებლადაც კი;
- საპარლამენტო დებატები ვერ იქნება ეფექტიანი. ოპოზიციონერ დეპუტატებს პოლიტიკური დებატებისთვის, ჯამურად, მხოლოდ 12 წუთი ექნებათ, ხოლო მმართველ გუნდს - 75 წუთი;
- ინტერპელაციის წესით ვერ დაიბარებენ პლენარულ სხდომებზე მინისტრებსა და სხვა თანამდებობის პირებს. ინტერპელაციის წესის გამოყენების უფლებამოსილება მხოლოდ ფრაქციას ან უფრაქციო პარლამენტის წევრთა არანაკლებ შვიდკაციან ჯგუფს აქვს;
- ვერ დაიბარებენ თანამდებობის პირებს კომიტეტის სხდომაზე. თანამდებობის პირის კომიტეტის სხდომაზე სავალდებულო დასწრების მოთხოვნის უფლებამოსილება აქვს ფრაქციას ან კომიტეტის წევრთა უმრავლესობას;
- 15-დან მინიმუმ 7 კომიტეტში ოპოზიცია კვლავ არ იქნება წარმოდგენილი. პარლამენტის წევრი უფლებამოსილია გაწევრიანდეს არა უმეტეს 2 კომიტეტში, ხოლო 4 დეპუტატით, მხოლოდ 8 კომიტეტში არის შესაძლებელი ოპოზიციის წარმოდგენა;
- კვლავ ვაკანტური დარჩება პარლამენტის თავმჯდომარის მოადგილეებისა და კომიტეტების თავმჯდომარეების მოადგილეების თანამდებობები. პარლამენტის თავმჯდომარის ორი მოადგილის კანდიდატურის წაყენების უფლებამოსილება აქვთ ოპოზიციაში შემავალ ფრაქციებს, ხოლო კომიტეტების თავმჯდომარეების ერთი მოადგილის კანდიდატურის წაყენების უფლებამოსილება აქვთ ოპოზიციაში შემავალ ფრაქციებს ან უფრაქციო პარლამენტის წევრთა არანაკლებ შვიდკაციან ჯგუფს;
- ვერ წარადგნენ საკონსტიტუციო სასამართლოს მოსამართლეობის, სახალხო დამცველისა და საპროკურორო საბჭოს წევრობის კანდიდატებს. მხოლოდ ფრაქცია ან უფრაქციო პარლამენტის წევრთა არანაკლებ შვიდკაციანი ჯგუფია უფლებამოსილი წარუდგინოს პარლამენტს საკონსტიტუციო სასამართლოს მოსამართლეობის, სახალხო დამცველისა და საპროკურორო საბჭოს წევრის კანდიდატურა;[1]
- ვერ წარადგენენ საზოგადოებრივი მაუწყებლის სამეურვეო საბჭოს წევრობის კანდიდატს. საბჭოს წევრის არჩევის წესი ითვალისწინებს საპარლამენტო ოპოზიციაში შემავალი ფრაქციების მონაწილეობას. მხოლოდ ფრაქციებს აქვთ საკუთარი კვოტა საბჭოს წევრობის კანდიდატების წარდგენისთვის;
- ვერ დანიშნავენ საპენსიო სააგენტოს საინვესტიციო საბჭოს წევრთა კანდიდატურების შესარჩევი კომისიის წევრებს. მხოლოდ ოპოზიციაში შემავალ ფრაქციებს აქვთ კომისიის 1 წევრის დასახელების უფლებამოსილება;
პარლამენტის წევრებს კვლავ შეუნარჩუნდებათ ინდივიდუალური დეპუტატისთვის განკუთვნილი შემდეგი უფლებამოსილებები:
- დააინიცირონ კანონების და დადგენილებების პროექტები;
- წერილობითი კითხვით მიმართონ აღმასრულებელ ხელისუფლებასა და სხვა თანამდებობის პირებსა თუ ორგანოებს;
- დასვან საკითხები სხდომებზე და მონაწილეობა მიიღონ მის განხილვაში;
- პარლამენტის თავმჯდომარის ნებართვით, შევიდნენ პენიტენციურ დაწესებულებაში;
- დააინიცირონ თემატური მოკვლევის საკითხი ან/და კომიტეტის თავმჯდომარის თანხმობით იყვნენ თემატური მომხსენებლები.
[1] საკონსტიტუციო სასამართლოს წევრის კანდიდატურის დასახელების უფლებამოსილება აგრეთვე პარლამენტის თავმჯდომარეს აქვს.

Four opposition MPs may not solve the problem of one-party Parliament
Currently, only four members of an opposition political party have entered the Parliament of Georgia and participated in parliamentary activities. At the extraordinary session of January 5, 2021, the Parliament recognized the parliamentary authority of the following three members, who were on the election list of the “Alliance of Patriots of Georgia”: David Zilpimiani, Pridon Injia and Gela Mikadze. Another member of the Alliance of Patriots, Avtandil Enukidze, did not relinquish his parliamentary mandate and began to exercise his parliamentary powers.
The entry of only four opposition MPs cannot solve the problem of one-party Parliament. The opposition will not be able to form a faction of four deputies, which will further exclude the possibility of using a range of tools provided by the rules of procedure of the Parliament.
Consequently, if the Parliament grants the request of other members of the opposition to terminate their authority, even in the presence of the four members of the opposition, the 94-member Parliament will still be incapable of carrying out the following constitutional processes:
- Constitutional amendments will not be adopted. Any revision of the Constitution requires the support of at least 113 MPs;
- If the President of Georgia violates the Constitution or the elements of crimes are detected in the President’s actions, the Parliament will not be able to demand to impeach the President. The impeachment of the President requires the support of at least 100 MPs;
- The Parliament will not be able to pass any constitutional law related to the restoration of territorial integrity. Adoption of such a law requires the support of at least 100 MPs.
Since the four MPs may not form an opposition faction, the opposition will not be able to exercise the following powers:
- The opposition will not be represented in the trust group, as members of the trust group are nominated only by factions;
- The opposition will not be able to set up an investigative commission. Initiating the issue of setting up a fact-findingcommission requires the support of 30 MPs, while the commission is set up with the support of 50 members of Parliament. Consequently, four MPs are not sufficient to even raise the issue of setting up an investigative commission by the opposition;
- Parliamentary debates will not be held effectively. The opposition MPs will have only 12 minutes in total for political debates, and the ruling team - 75 minutes;
- The opposition will not be able to summon ministers and other public officials to any plenary sessions by interpellation. Only a faction or a group of at least seven members of a non-faction MPs has the authority to exercise the right to interpellation;
- Public officials will not be summoned to committee sittings. A faction or a majority of the committee members has the authority to request a mandatory attendance of public officials at the session;
- The opposition will not be represented in at least 7 out of 15 committees. Any Member of Parliament is entitled to be a member of no more than 2 committees, and with 4 MPs, the opposition can only be represented in 8 committees;
- The positions of Deputy Chairperson of Parliament and Deputy Chairpersons of Committees will remain vacant. Opposition factions have the right to nominate two Deputy Chairpersons of Parliament, while opposition factions or a group of at least seven members of non-faction MPs have the power to nominate one Deputy Chairperson of the committees;
- The opposition will not be able to nominate candidates for the judiciary of the Constitutional Court, Public Defender and members of the Prosecutorial Council. Only a faction or a group of at least seven members of non-faction MPs is entitled to nominate a candidate for the judiciary of the Constitutional Court, Public Defender and Prosecutorial Council to the Parliament;[1]
- The opposition will not be able to nominate a candidate for the Board of Trustees of the Public Broadcaster. The procedure for electing a member of the Board provides for the participation of factions of the parliamentary opposition. Only factions may have their own quotas for nominating candidates for the Board membership;
- The opposition will not be able to appoint members of the committee that selects the members of the Georgian Pension Agency’s Investment Board. Only factions of the opposition may have the authority to nominate 1 member of the committee;
The Members of Parliament will retain the following powers granted to any individual MP:
- Initiate draft laws and decrees;
- Apply in writing to the executive government and other public officials or bodies;
- Ask questions at the sessions and participate in their discussions;
- With the permission of the Chairperson of the Parliament, enter any penitentiary institution;
- Initiate the issue of thematic inquiry and/or be the thematic speakers with the consent of the committee chairperson.
[1] The Chairperson of the Parliament also has the authority to nominate a candidate to be a member of the Constitutional Court.